fot. PAP/EPA

Premier Saksonii: „Powinniśmy powstrzymać się od prób wychowywania” Polski i Węgier

Premier Saksonii, Michael Kretschmer nie jest przekonany do dalszych nacisków Unii Europejskiej na Polskę i Węgry. „Musimy trzymać się jasnych zasad. Tam, gdzie naruszane jest prawo europejskie, istnieją procedury. Poza tym powinniśmy powstrzymać się od prób wychowywania” – mówi agencji dpa, komentując napięcia pomiędzy UE a Polską i Węgrami.

Po opublikowaniu sprawozdania z audytu przeprowadzonego przez Komisję Europejską Polskę i Węgry czeka postępowanie w sprawie funduszy UE.

„Myślę, że znalezienie właściwej równowagi w obecnych konfliktach jest jak balansowanie na linie” – powiedział w tym kontekście Michael Kretschmer agencji dpa.

„Oczywiście, ludzie w Polsce i na Węgrzech, którzy chcą liberalnego państwa konstytucyjnego, potrzebują szerokiego wsparcia” – mówi premier Saksonii.

Jego zdaniem jednak „słuszne jest również, abyśmy pozostali obiektywni w procesie dialogu na temat stanu praworządności w UE. Unia Europejska jest wspólnotą wartości oraz stowarzyszeniem suwerennych państw i narodów. Tylko obywatele poszczególnych państw członkowskich mogą znaleźć odpowiedź na wiele pytań”, podkreśla Michael Kretschmer.

Zdaniem premiera Saksonii zaostrzony język z wzajemnymi oskarżeniami w ostatecznym rozrachunku doprowadziłby do zaostrzenia konfliktu: „Musimy trzymać się jasnych zasad. Tam, gdzie naruszane jest prawo europejskie, istnieją procedury. Poza tym powinniśmy powstrzymać się od prób wychowywania”.

PAP

drukuj