fot. Radio Maryja

Premier RP: Stopniowe zdejmowanie obostrzeń od 20 kwietnia. Po pierwsze otwarcie lasów i parków

Od 20 kwietnia przystępujemy do stopniowego zdejmowania pewnych obostrzeń. Po pierwsze otwarcie lasów i parków, przy czym nie traktujmy tego jako zaproszenia do niekontrolowanej rekreacji, do bardzo szerokich wyjść – oświadczył w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej zapowiedział, że od 20 kwietnia nastąpi stopniowe zdejmowanie obostrzeń.

„Od 20 kwietnia przystępujemy do nowego etapu, stopniowego zdejmowania pewnych obostrzeń. W ramach tego zestawu powrotu do nowej normalności, czy do nowej rzeczywistości gospodarczej, mamy przede wszystkim kilka nowych komunikatów. Po pierwsze otwarcie lasów i parków. Przy czym nie traktujmy tego jako zaproszenia do niekontrolowanej rekreacji, do bardzo szerokich wyjść; to ma być zwiększony komfort zdrowia psychicznego dla ludzi i tak do tego podchodzimy” – powiedział szef rządu.

„Chcemy nieco zliberalizować te zasady, a mianowicie w taki sposób, żeby w sklepach do 100 m2 była możliwość obsługi czterech klientów na jedną kasę, a w sklepach powyżej 100 m2 – 1 osoba na 15 m2” – przekazał Mateusz Morawiecki.

„Jednocześnie pracownicy sklepów będą poddawani kontroli zdrowia, w szczególności mierzenie temperatury” – dodał i zaznaczył przy tym, że zostają utrzymane obostrzenia dotyczące stosowania środków dezynfekujących.

„Zasada jedna osoba na 15m2 również będzie obowiązywała w kościołach” – poinformował premier.

https://twitter.com/PremierRP/status/1250830586631069697

Mateusz Morawiecki powiedział, że wyjątek od obowiązku noszenia maseczek ochronnych zakrywających usta i nos rząd chce zastosować wobec rolników.

„Rolnicy wchodzą w swoje wiosenne, letnie prace – tam dystans jest z natury rzeczy dużo większy i przy tej pracy, którą wykonują rolnicy jest ważne, żeby tam zastosować ten wyjątek” – podkreślił.

Szef rządu zastrzegł, że jeśli ilość zachorowań nie będzie się zmniejszać „będzie trzeba poczekać dłużej na kolejne etapy łagodzenia” obostrzeń. Ocenił, że patrząc na Hiszpanię, Włochy czy Francję, sytuacja w Polsce jest „lepsza w odniesieniu do całego społeczeństwa”.

Premier zaznaczył, że przy etapowym zmniejszaniu obostrzeń, jednocześnie konieczne jest utrzymanie dyscypliny społecznej.

„Ta nadzieja to powrót do w miarę normalnego funkcjonowania w gospodarce i społeczeństwie. Na pewno pewne obostrzenia jeszcze długo będą obowiązywały, chociażby zakaz większych zgromadzeń, imprez czy koncertów” – zaznaczył szef rządu.

Mateusz Morawiecki dodał, że łagodzenie obostrzeń będzie wprowadzane tylko w dziedzinach, w których nie występuje prawdopodobieństwo gwałtownego przyrostu zakażonych koronawirusem.

Premier poinformował o tym, że są dostępne środki do ostatecznego zwycięstwa nad koronawirusem.

„Jestem przekonany, że mamy odpowiednie narzędzia do tego, aby ostatecznie poradzić sobie z koronawirusem” – powiedział szef rządu.

Według niego „walka z koronawirusem się nie kończy, ale przechodzimy do kontrofensywy”.

„Widać wyraźnie, że polskie społeczeństwo w ogromnej większości reaguje na obowiązek kwarantanny i dystansowania społecznego we właściwy sposób, dlatego jesteśmy przekonani, że możemy kilka z nich poluzować w racjonalny sposób, jednocześnie dając sygnał, że pewien typ zachowań musi być z nami na dłużej” – zapowiedział premier.

Szef rządu podczas wspólnej konferencji prasowej z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowski przedstawił pierwszy etap łagodzenia restrykcji wprowadzonych z powodu epidemii koronawirusa.

Mateusz Morawiecki podkreślił, że jest bardzo głęboki sens w tym co robi rząd.

„Ten sens dostrzegam przede wszystkim w tym, że poprzez nasze działania, obostrzenia kupujemy sobie czas. Kupujemy czas, ale jednocześnie powodujemy, że dużo więcej osób może ocalić również swoje życie” – zaznaczył.

„W ramach nowej rzeczywistości gospodarczej chcemy zaproponować pewne nowe reguły” – zapowiedział premier.

„W jakiś sposób symboliczny można nazwać tę nową rzeczywistość zasadą trzech >>i<<: jest to izolacja, identyfikacja i informatyzacja” – oświadczył Mateusz Morawiecki.

Premier dodał, że izolacja to zachowanie właściwego dystansu. Ale przede wszystkim musimy nosić maseczki ochronne, by zmniejszyć prawdopodobieństwo transmisji koronawirusa – podkreślił.

„Identyfikacja – będziemy coraz lepiej starali się opanować sztukę badania, kto z kim miał kontakty” – mówił premier.

Jak dodał, wdrażana jest aplikacja dla osób przebywających w kwarantannach.

„Dzięki temu będziemy mogli coraz więcej wiedzieć kto mógł potencjalnie być zakażony” – powiedział.

„Informatyzacja – to jak najwięcej pracy zdalnie, tam gdzie można ją wykonywać; jak najwięcej cyfrowych procesów, po to żeby nie musieć wchodzić w bezpośredni kontakt pomiędzy poszczególnymi osobami” – powiedział Mateusz Morawiecki.

PAP

drukuj