PAP/Krystian Maj

Premier RP: Polska będzie jednym z pierwszych państw UE, które odejdą od importu ropy, węgla i gazu z Rosji

Polska będzie jednym z pierwszych państw Unii Europejskiej, które całkowicie odejdzie od importu rosyjskiej ropy, węgla i gazu – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Jeśli chodzi o gaz, to według szefa rządu, uniezależnienie może nastąpić „do trzeciego kwartału” tego roku.

Premier Mateusz Morawiecki wysłuchał w sobotę przemówienia prezydenta USA Joe Bidena na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie. Amerykański przywódca stwierdził m.in., że „Europa musi zakończyć uzależnienie od rosyjskich paliw kopalnych” i zadeklarował, że Stany Zjednoczone jej w tym pomogą.

Po zakończeniu wystąpienia Joe Bidena dziennikarze pytali premiera o plany dotyczące uniezależnienia się Polski od surowców z Rosji.

„Polska będzie jednym z tych krajów, jeśli nie pierwszym, to jednym z pierwszych w Unii Europejskiej, który całkowicie odejdzie i od rosyjskiej ropy i węgla – to będzie prostsze, ale też od rosyjskiego gazu” – wskazał szef rządu.

Dodał, że nasi partnerzy z UE „trochę z zazdrością” patrzą w tej sprawie na Polskę.

„Oni niestety dopiero teraz przygotowują infrastrukturę gazową, którą my, przewidując zły rozwój wydarzeń, zbudowaliśmy, dlatego możemy się uniezależnić szybciej. Prosimy też wszystkich partnerów europejskich: bądźcie odważni, ponoście ten koszt dzisiaj, wyjdźcie ze strefy komfortu. Myślę, że to, co my dzisiaj mówimy, za kilka tygodni będzie w mainstreamie europejskim. Głęboko w to wierzę” – powiedział.

Według premiera, od gazu z Rosji Polska może się uniezależnić już w tym roku.

„Postaramy się to zrobić do końca trzeciego kwartału. O pozostałych rzeczach powiem wraz z panią minister (środowiska i klimatu) Anną Moskwą za parę dni” – zaznaczył Mateusz Morawiecki.

PAP 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl