PAP/Jacek Turczyk

Premier: Polska powiększa możliwości przyjmowania gazu przez terminal w Świnoujściu

Polska powiększa możliwości przyjmowania gazu przez terminal w Świnoujściu – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Zdolności przyjmowania surowca zwiększą się z 5 do 7,5 mld metrów sześciennych. Premier RP uczestniczył w konferencji z okazji podpisania umowy kupna gazu LNG ze Stanów Zjednoczonych.

Gdy rząd Prawa i Sprawiedliwości objął władzę, przystąpił do zdecydowanych działań mających na celu pozyskanie gazu z różnych źródeł – podkreślał dziś premier Mateusz Morawiecki.

– Bardzo się cieszę, że możemy dopełnić naszego starania dotyczącego podniesienia z jednej strony suwerenności, a z drugiej strony konkurencyjności polskiego sektora energetycznego, szczególnie sektora gazowego. Nasi poprzednicy chcieli podpisać umowę z Gazpromem do roku 2037. To byłyby rzeczywiście takie „gazowe kajdany” i uzależnienie na wiele lat od Rosji. Tymczasem wraz z przyjściem rządu Prawa i Sprawiedliwości przystąpiliśmy do zdecydowanych działań mających na celu pozyskanie gazu z różnych źródeł zarówno domowych, jak i z różnych kierunków świata, ze szczególnym uwzględnieniem możliwości sprowadzania gazu ze Stanów Zjednoczonych i z Norwegii – zwrócił uwagę Mateusz Morawiecki.

Wczoraj PGNiG poinformowało o podpisaniu dwóch umów długoterminowych na dostawy gazu skroplonego LNG z kilkoma amerykańskimi firmami. Każda z umów zakłada zakup przez PGNiG po około 1 mln ton LNG rocznie przez 20 lat.

Dostawy mogą być przedmiotem dalszego obrotu przez spółkę na międzynarodowych rynkach i realizowane będą w tzw. formule free-on-board, oznaczającej odbiór towaru przez kupującego w porcie załadunku.

RIRM

drukuj