Premier: Obowiązkiem rządu – sprawiać, aby Polacy żyli godnie

Obowiązkiem rządu jest sprawiać, aby wszyscy polscy obywatele żyli godnie, byli bezpieczni, by każdemu światło pokoju i szczęścia świeciło przez cały rok – powiedziała we wtorek w Warszawie premier Beata Szydło po przyjęciu od harcerzy Betlejemskiego Światła Pokoju.

Podkreśliła, że spotkanie odbywa się w szczególnym dniu, w 35. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Jak mówiła, ten dzień niesie przesłanie, że nie ma droższej i cenniejszej rzeczy ponad pokój, ojczyznę i wspólne dobro.

„Światło betlejemskie, Boże Narodzenie jest takim czasem, gdy mówimy o pokoju, o solidarności, wzajemnym poszanowaniu siebie. Pytanie jest tylko, czy to światło betlejemskie cały rok nam świeci, czy tylko w tych szczególnych dniach. Musimy zrobić wszystko, by świeciło cały rok i świeciło dla każdego” – powiedziała premier.

„To obowiązek rządu, żeby sprawiać, aby wszyscy polscy obywatele żyli godnie, byli bezpieczni, by każdemu to światło pokoju i szczęścia przez cały rok świeciło” – dodała szefowa rządu.

Jak mówiła, zwłaszcza 13 grudnia musimy pamiętać, że najważniejszą, najcenniejszą sprawą dla wszystkich jest pokój, wzajemne poszanowanie, ojczyzna, szczęście i bezpieczeństwo obywateli.

To obowiązek nas wszystkich, byśmy dbali o to dobro wspólne. 13 grudnia trzeba o tym mówić i o tym przypominać” – zaznaczyła, dodając, że dbanie o dobro wspólne to obowiązek polityków.

Nie interesy polityczne, ale interesy narodu i ojczyzny powinny zwyciężać. Tym się kierujemy, polski rząd, rząd PiS tym się kieruje. Chcemy to betlejemskie światło zanieść do każdego polskiego domu” – powiedziała Beata Szydło.

Betlejemskie Światło Pokoju przekazała szefowej rządu 11-letnia Natalia z drużyny działającej w szczepie przy Instytucie Głuchoniemych.

Podczas uroczystości w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów obecni byli ministrowie rządu, m.in. wicepremier Mateusz Morawiecki, wicepremier Piotr Gliński, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, szef MSWiA Mariusz Błaszczak, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, minister edukacji Anna Zalewska.

W niedzielę polscy harcerze odebrali Betlejemskie Światło Pokoju od słowackich skautów. Tegoroczne hasło towarzyszące przekazaniu światła to: „Odważnie twórzmy pokój”.

W piątek płomień został rozpalony w Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie skauci przynieśli go do Wiednia, a stamtąd na Słowację. Z Polski światło trafi na Ukrainę, Białoruś, do Niemiec, Rosji, Danii i na Litwę.

Akcja przekazywania betlejemskiego światła pokoju została zapoczątkowana w 1986 r. przez austriackich skautów, którzy przywieźli płomień z betlejemskiej Groty Narodzenia Pańskiego do katedry wiedeńskiej. Stamtąd, dzięki skautom, płomień trafia niemal do wszystkich krajów Europy. Polscy harcerze uczestniczą w wielkiej sztafecie przekazywania betlejemskiego światła pokoju od 1991 r.

 

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl