Premier Morawiecki: Nasze działanie przywróciło normalność w wielu wymiarach

Nasze działanie przywróciło normalność w bardzo wielu różnych wymiarach; przywróciliśmy elementarną sprawiedliwość i solidarność – mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z mieszkańcami Łodzi.

Szef polskiego rządu poruszył temat sporu toczonego o Polskę. Jak mówił, można go zamknąć „w jednym najbardziej zasadniczym pytaniu”: czyja i kogo ma być Polska.

To jest taki spór, który toczymy w nierównej do niedawna walce od 1989 r., kiedy otworzyły się nowe geopolityczne i polityczne możliwości” – podkreślił szef polskiego rządu.

Jak zauważył, czasem mamy do czynienia ze szczególnym „pomieszaniem pojęć, odwracaniem wręcz pojęć”. Nawiązał do jednej z ostatnich demonstracji, gdzie – jak wskazał – pojawił się transparent z hasłem: „Przywróćmy normalność”.

Zastanowiłem się na tym, co to znaczy przywróćmy normalność, to znaczy – co jest normalnością w takim razie. Czy normalnością jest to, że mafie VAT-owskie hulają jak wiatr po dzikich polach i robią z polską gospodarką co im się żywnie podoba? Czy to jest normalność? Czy normalnością jest to, że wielkie korporacje i bogatsze firmy płacą mniejszą stopę podatkową niż małe firmy? Czy normalne jest to, że jest skrajne ubóstwo u dzieci, w części naszej populacji, naszego społeczeństwa? Czy normalnością jest, że przypisuje się hańbę narodowi polskiemu, który ma jedną z absolutnie najpiękniejszych (…) historii na świecie? – pytał premier.

W ocenie Mateusza Morawieckiego musimy być szczególnie wrażliwi „właśnie na to, aby nie wmówić sobie pewnych zależności, żeby nie przyjmować pewnych pojęć, haseł, które tak naprawdę stawiają świat na głowie”.

Właśnie my przywróciliśmy normalność. Nasze działanie dopiero przywróciło normalność w bardzo wielu różnych wymiarach. Przywróciło elementarną sprawiedliwość, czyli to co obiecywaliśmy; elementarna sprawiedliwość i solidarność rzeczywiście, tu słowo zostało dotrzymane” – podkreślił premier.

PAP/RIRM

drukuj