fot. R. Sobkowicz/Nasz Dziennik

Premier M. Morawiecki: Wrak Tu-154M już dawno powinien być w Polsce

Premier Mateusz Morawiecki liczy, iż teraz rzeczywiście dojdzie do udziału polskich ekspertów w oględzinach wraku Tu-154M, „chociaż w tym bardzo spóźnionym czasie”. Podkreślił, że wrak Tu-154M już dawno powinien być w Polsce i zaapelował o to, by jak najszybciej znalazł się on w kraju.

Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej podał w środę, że zaakceptował wniosek strony polskiej ws. kolejnego badania wraku samolotu Tu-154M znajdującego się w Smoleńsku i pod koniec maja odbędą się „szczegółowe” oględziny „w obecności przedstawicieli polskich”.

Mateusz Morawiecki pytany dziś rano na briefingu przed wylotem na szczyt UE do Rumunii o ocenę tej decyzji strony rosyjskiej, powiedział, że „wrak Tu-154 powinien już dawno być w Polsce”.

„I my się tego domagamy” – podkreślił premier.

Dodał, że „dobrze, że Rada Europy też zauważyła ten problem i bardzo wyraźnie określiła swoje stanowisko”.

„Już dochodziło do sytuacji takiej, że polscy obserwatorzy jakoby mieli być przy oględzinach i wiem, że nie tylko nie było to satysfakcjonujące, ale miało to znamiona pewnej fikcyjności” – ocenił Mateusz Morawiecki

„Liczę na to, że – chociaż w tym bardzo spóźnionym czasie – teraz rzeczywiście do współudziału w tych oględzinach naszych ekspertów będzie mogło dojść” – powiedział premier.

Zaapelował o zwrot wraku.

„Apeluję jeszcze raz o to, żeby jak najszybciej ten wrak, który jest świadectwem gigantycznej tragedii, która się zdarzyła w Smoleńsku ponad dziewięć lat temu, znalazł się w Polsce. To jest własność Polski zresztą” – dodał Mateusz Morawiecki.

PAP/RIRM

drukuj