fot. Stanisław Rozpędzik/PAP

Premier M. Morawiecki o Izabelli Galickiej: Bez Jej uporu Polska nie miałaby „swego” El Greca

Zmarła Izabella Galicka. Bez Jej uporu dociekania prawdy, Polska nie miałaby „swego” El Greca – napisał w sobotę na Twitterze premier Mateusz Morawiecki o zmarłej w piątek historyk sztuki, odkrywczyni „Ekstazy św. Franciszka” El Greca w Kosowie Lackim.

„Potrafiła łączyć pasję zawodową z postawą patriotyczną, nie bojąc się ostracyzmu swojego środowiska, gdy w latach 80. działała w opozycji i gdy popierała rząd Olszewskieghttps://twitter.com/MorawieckiM/status/1190627483957301249https://twitter.com/MorawieckiM/status/1190627483957301249o. RIP” – podkreślił w swoim wpisie prezes Rady Ministrów.

 

O śmierci historyk sztuki poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta i Muzeum Diecezjalne w Siedlcach, w którym znajduje się obraz El Greca „Ekstaza św. Franciszka”, odkryty przez dwie badaczki – Izabellę Galicką i Hannę Sygietyńską – w parafialnym kościółku w Kosowie Lackim w 1964 r.

Zmarła w wieku 88 lat dr Izabella Galicka, historyk sztuki i alpinistka, pracowała w Pracowniach Konserwacji Zabytków w Dziale Dokumentacji Naukowej, a następnie przez wiele lat w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk (PAN) jako inwentaryzator i redaktor Katalogu Zabytków Sztuki dawnego województwa warszawskiego. Autorka wielu opracowań, książek i artykułów naukowych z dziedziny historii sztuki, architektury i urbanistyki. Wykładała historię sztuki w Europejskiej Akademii Sztuk.

Za odkrycie obrazu El Greca Izabella Galicka i Hanna Sygietyńską otrzymały z rąk prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyże Oficerskie Odrodzenia Polski. W październiku tego roku została odznaczona przez prezydenta Andrzeja Dudę Medalem 100-lecia Odzyskanej Niepodległości. Otrzymała również Złoty Medal „Zasłużony kulturze Gloria Artis”.

Izabela Galicka była córką prof. Karola Mikulskiego, bohatera „Szpitala przemienienia”, jednej z książek Stanisława Lema. Prof. Mikulski sprzeciwił się rozkazowi niemieckich okupantów żądających od szpitala psychiatrycznego w Gostyninie listy chorych, którzy mają być przygotowani do eksterminacji. Swój sprzeciw psychiatra zamanifestował, popełniając samobójstwo.

PAP

drukuj