Premier M. Morawiecki i wicepremier M. Błaszczak wzięli udział w obchodach 1050. rocznicy bitwy pod Cedynią
U podnóża Góry Czcibora w Cedyni w woj. zachodniopomorskim odbyły się obchody 1050. rocznicy bitwy pod Cedynią. W starciu tym 24 czerwca 972 roku Mieszko I pokonał wojska margrabiego Marchii Łużyckiej Hodona.
W uroczystościach rocznicowych wzięli udział m.in premier Mateusz Morawiecki oraz wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
Premier @MorawieckiM podczas uroczystości z okazji 1050-lecia Bitwy pod #Cedynia: Państwo to przede wszystkim ludzie, którzy mają wystarczająco dużo woli, by walczyć o swój los i swoje granice. pic.twitter.com/hzbyJUbyCq
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) June 26, 2022
Szef rządu podczas swojego wystąpienia podkreślał, że bitwa pod Cedynią mogła zadecydować o istnieniu bądź nieistnieniu państwa polskiego.
– Nie wiemy, co kierowało odwagą wojów Mieszka I, ale jestem przekonany, że im właśnie zawdzięczamy to, że tu jest dzisiaj Polska. Woje Mieszka I, powstańcy warszawscy, żołnierze na wszystkich frontach II wojny światowej i także żołnierze 1 Armii Wojska Polskiego, a również później Żołnierze Wyklęci – walczyli o ten jeden, najbardziej szczytny cel – o naszą wolną, suwerenną ojczyznę. Wszyscy są powiązani niejako niewidzialnym łańcuchem woli i determinacji, której oby i nam dzisiaj nie zabrakło – akcentował Mateusz Morawiecki.
Podczas uroczystości przemawiał też wicepremier Mariusz Błaszczak. Szef MON przypomniał, że 1050 lat temu Polska, która dopiero powstała, obroniła się przed agresorem chcącym podporządkować sobie ziemie zamieszkane przez polskie plemiona. To – jak mówił – ważna data w naszej historii.
Wicepremier @mblaszczak podczas uroczystości upamiętniających bitwę pod Cedynią: Dążenie do wolności i niepodległości tkwi w sercach Polaków.Pamiętamy o wszystkich,którzy oddali życie za wolność🇵🇱.Oni stanowią wzór dla dzisiejszych żołnierzy #WojskoPolskiehttps://t.co/0yZGD5a1SP pic.twitter.com/rjbJZujavK
— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) June 26, 2022
Minister zaznaczył, że jest to pierwsza odnotowana historycznie data zwycięstwa oręża polskiego. Polityk podkreślił, że współczesnych Polaków z tamtymi sprzed 1050 lat łączy pragnienie wolności oraz sprzeciw wobec dominacji i agresji.
RIRM