PAP/Valdemar Doveiko

Premier chce sejmowej uchwały wzywającej KE do sankcji na towary rolno-spożywcze z Rosji i Białorusi

Premier Donald Tusk zadeklarował, że zwróci się do marszałka Sejmu ws. uchwały wzywającej Komisję Europejską do nałożenia pełnych sankcji na produkty rolne i żywnościowe z Rosji i Białorusi. Premier poinformował o tym po poniedziałkowym spotkaniu z szefową rządu Litwy w Wilnie.

Donald Tusk oznajmił, że zwróci się do marszałka Sejmu, Szymona Hołowni, z propozycją przyjęcia sejmowej uchwały, która wzywać będzie Komisję Europejską do nałożenia pełnych sankcji na produkty rolne i żywnościowe pochodzące z Rosji i Białorusi. Szef rządu poinformował o tym po spotkaniu z premier Litwy, jakie odbyło się w poniedziałek w Wilnie. Polityk dodał, że taką propozycję przedstawi Szymonowi Hołowni jeszcze tego samego dnia.

Szef rządu zaznaczył też, że w jego ocenie działania na poziomie Komisji Europejskiej będą bardziej skuteczne niż decyzje na poziomie krajowym.

Były wiceminister rolnictwa, Krzysztof Ciecióra, ocenił, że z takiej uchwały nic konkretnego nie wyniknie.

– Mamy rząd, który chce rządzić uchwałami, a nie ustawami, nie rozporządzeniami ani nie konkretnymi rozwiązaniami, które są oczekiwane,  chociażby przez rolników. To jest „dym”, którym próbuje się zasłonić istotę problemu, czyli brak sprawczości, pustkę w kontekście rozwiązania problemów rolników, bo rząd próbuje w to wmanewrować Sejm, który ma podjąć uchwałę wzywającą do czegoś Komisję. Przecież Donald Tusk przed chwilą spotykał się z Ursulą von der Leyen. Czemu nie mógł jej tego powiedzieć prosto w oczy? – zwrócił uwagę Krzysztof Ciecióra.

Uszczelnienie granic przed napływem produktów rolno-spożywczych spoza Unii Europejskiej to jeden z postulatów protestujących rolników.

Polscy gospodarze domagają się też odstąpienia od Zielonego Ładu lub gruntownych zmian jego założeń oraz obrony hodowli zwierząt w kraju.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl