Premier Beata Szydło złożyła kwiaty przed pomnikiem marszałka Piłsudskiego

Premier Beata Szydło złożyła w sobotę z okazji Święta Niepodległości wieniec przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

W sobotę przypada 99. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Kulminacją obchodów Narodowego Święta Niepodległości będzie tradycyjnie uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza z udziałem m.in.: pary prezydenckiej Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy oraz premier Beaty Szydło. Uroczystość odbędzie się o godz. 12. na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Obchody Święta Niepodległości w stolicy w sobotę rozpoczęły się od mszy za ojczyznę w Świątyni Opatrzności Bożej o godz. 9.00 z udziałem pary prezydenckiej.

W sobotę w Warszawie zgłoszono łącznie 12 zgromadzeń publicznych, z których najliczniejszy ma być Marsz Niepodległości, którego organizatorzy deklarują, że weźmie w nim udział 50 tys. osób.

Z okazji Święta Niepodległości w sobotę każdy może odwiedzić Belweder – miejsce, w którym mieszkał i pracował marszałek Józef Piłsudski a obecnie prezydent przyjmuje gości. Chętni będą mogli odwiedzić także Sejm i Senat.

W latach 1939-1944 oficjalne lub jawne obchodzenie Święta Niepodległości było niemożliwe. W roku 1945 władze komunistyczne świętem państwowym uczyniły dzień 22 lipca. W okresie PRL, Święto Niepodległości zostało zakazane. Jakiekolwiek próby kultywowania obchodów dnia 11 listopada groziły surowymi represjami ze strony władz.

Święto Niepodległości 11 listopada przywrócono ustawą Sejmu wybranego w czerwcu 1989 r.

PAP/RIRM

drukuj