fot. PAP/Paweł Supernak

Prawo i Sprawiedliwość walczy o wejście w życie programu „Lokalna Półka”

Minister rolnictwa i rozwoju wsi, Anna Gembicka, będzie rozmawiać dzisiaj z rolnikami o programie „Lokalna Półka”. Przed weekendem rząd przyjął projekt ustawy w tej sprawie.

Program „Lokalna Półka” to jedna z obietnic wyborczych złożonych przez Prawo i Sprawiedliwość. Projekt, który w piątek przyjął rząd, zakłada maksymalne skrócenie łańcucha dostaw. Nie znajdą w nim miejsca pośrednicy, a zysk ze sprzedaży produktów rolnych będzie trafiał do kieszeni rolnika. To realizacja polityki od pola do stołu.

– Musimy skracać łańcuchy dostaw. Temu naprzeciw wychodzi ustawa „Lokalnej Półki” i dotycząca znakowania produktów polską flagą, żeby konsument miał pewność, że produkt, który wybiera, jest po prostu produktem polskim – wskazała Anna Gembicka, minister rolnictwa i rozwoju wsi.

Minister rolnictwa przyznała, że projekt potrzebuje ponadpartyjnego porozumienia. W Sejmie Prawo i Sprawiedliwość nie ma jednak większości, by przyjąć ustawę głosami swoich posłów.

– Mam nadzieję na to, że ten projekt będzie miał takie poparcie, bo rolnictwo potrzebuje stabilności, potrzebuje rozwiązań systemowych – zaznaczyła minister Anna Gembicka.

Projekt nakłada też obowiązki na sprzedawców żywności. Mowa tu głównie o sklepach wielkopowierzchniowych.

– Oni będą zobowiązani z jednej strony, żeby te produkty oznaczać flagą polską, a z drugiej strony, aby sprzedaż produktów z poszczególnych kategorii – owoce i warzywa, mięso i produkty mięsne, mleko i produkty mleczne oraz pieczywo – były w ilości nie mniejszej niż 2/3 danej kategorii produktu rolno-spożywczego w danym roku – powiedziała minister rolnictwa i rozwoju wsi.

Minister Anna Gembicka spotka się dzisiaj z przedstawicielami organizacji rolniczych, gdzie zostanie im przedstawiony program „Lokalnej Półki”. Projekt trafi teraz do Sejmu.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl