fot. pixabay.com

Prawo i Sprawiedliwość pyta rząd Donalda Tuska o postęp prac nad budową polskiej elektrowni jądrowej

Politycy Prawa i Sprawiedliwości pytają rząd o postęp prac nad dalszymi etapami budowy elektrowni jądrowej w Polsce. Podkreślili oni, że jeśli Polska nie zainwestuje w atom, drożyzna energetyczna będzie postępować.

Politycy PiS podczas konferencji prasowej w Warszawie wskazywali, że Polska potrzebuje energetyki jądrowej jako podstawy energetycznej, która będzie balansować energię z odnawialnych źródeł. Elektrownia atomowa da naszym przedsiębiorstwom przewagę na rynkach światowych – mówił europoseł Karol Karski. Energia jądrowa jest najtańsza i najbardziej opłacalna. Polska musi zainwestować w atom – dodał europoseł Bogdan Rzońca.

– Koszty funkcjonowania gospodarstw w Polsce będą ogromne, czyli – mówiąc wprost – jeśli nie będzie atomu, drożyzna energetyczna będzie wzrastała. Kto za to zapłaci? Przeciętna polska rodzina, przeciętny polski przedsiębiorca, który być może pomyśli o tym, żeby uciec z Polski, bo do tej pory wiele firm do polski przyjeżdżało z uwagi na tanią energię – zwrócił uwagę eurodeputowany PiS.

Poseł Piotr Müller przypomniał, że rząd Zjednoczonej Prawicy zdecydował się w ubiegłym roku na podpisanie umów z amerykańskimi firmami po to, aby w Polsce powstała elektrownia jądrowa. Jak wskazał polityk, zakończyły się najważniejsze postępowania w tym zakresie. Aby umowy były realizowane, potrzebne są dalsze działania rządu i o te działania pytamy – mówił poseł PiS.

– Po pierwsze, skieruję specjalne zapytanie poselskie w tej sprawie, ale też w przyszłym tygodniu udam się z kontrolą poselską w tym zakresie, żeby zweryfikować czy i na jakim etapie postępowania jest odwołanie od decyzji środowiskowej, które zostało złożone w zeszłym roku, ponieważ w tej chwili to postępowanie przedłuża się w sposób wykraczający poza standardowe terminy postępowania środowiskowego. Po drugie, (zapytam się – radiomaryja.pl) czy polski rząd złożył już notyfikację w zakresie planowanej pomocy publicznej na budowę polskiej elektrowni jądrowej, czy w tym zakresie również poczyniono już specjalne działania w Komisji Europejskiej, ponieważ wiemy, że na kolejnych etapach to będzie ważne, żeby polska elektrownia jądrowa mogła powstać – powiedział Piotr Müller.

Prawo i Sprawiedliwość podkreśla, że bez działań rządu nie będą możliwe kolejne kroki przy budowie pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Elektrownia ta ma powstać na Pomorzu – w gminie Choczewo, w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino. Rząd poinformował, że będzie ona uruchomiona później niż pierwotnie zakładano. Mówi się o roku 2040.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl