PAP/Szymon Pulcyn

Min. Cz. Siekierski: Producenci zbóż już mogą składać wnioski o dopłaty

Od 23 maja do 5 czerwca producenci zbóż, którzy sprzedali od 1 stycznia br. do 31 maja br. pszenicę, żyto, jęczmień, pszenżyto lub mieszanki zbożowe, mogą składać w biurach powiatowych ARiMR wnioski o pomoc – poinformował w czwartek minister rolnictwa, Czesław Siekierski.

Jak powiedział szef resortu rolnictwa, na realizację tej pomocy zaplanowano środki w wysokości 2,1 mld złotych. Dodał, że zasady tych dopłat zostały wynegocjowane w Jasionce, ale cała procedura pozyskania tych środków trwała, gdyż środki na ten cel nie były zaplanowane w budżecie.

„Ale dziś jest decyzja ostatecznie, były przyjęte przesunięcia przez komisję Finansów Publicznych Sejmu ” – powiedział szef resortu rolnictwa na konferencji prasowej.

Minister poinformował, że zaplanowany na ten rok limit akcji 2 proc. kredytów płynnościowych zostanie podwyższony o 2,5 mld zł, to jest do 5,4 mld złotych.

Minister Czesław Siekierski przypomniał, że Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa finalizuje ponadto wypłatę pomocy dla producentów kukurydzy. Do 22 maja pomoc otrzymało prawie 168 tysięcy producentów kukurydzy na kwotę blisko 711 mln złotych.

ARiMR również wypłaca rolnikom pomoc, którzy ponieśli straty w wyniku wystąpienie w ub.r. klęsk żywiołowych, w tym suszy. Pomoc, na kwotę blisko 700 mln zł, otrzymało już ponad 90 tys. producentów rolnych.

Łącznie na realizację wszystkich form pomocy finansowanych z Planu Finansowego ARiMR w bieżącym roku zaplanowano ponad 5,4 mld zł, w tym: 2,1 mld zł na zboża, 720 mln zł na kukurydzę, 850 mln zł na suszę i inne niekorzystne zjawiska atmosferyczne z 2023 r. oraz 693 mln zł na dopłaty do kredytów płynnościowych dla rolników i 180 mln zł na dopłaty do kredytów skupowych.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl