fot. https://twitter.com/pkpcargo_media

Pracownicy kolei domagają się podwyżek

Związkowcy z PKP Cargo zgodzili się zawiesić działania protestacyjne na czas dalszych rokowań płacowych, które będą kontynuowane 27 kwietnia. Do strajku może dojść jednak w Polregio. Pociągi przewoźnika mogą stanąć po Wielkanocy. Rozmowy płacowe w PKP Cargo były prowadzone we wtorek i środę. Strona społeczna oczekuje podwyższenia wynagrodzeń zasadniczych o 600 zł brutto. W środę ze związkowcami spotkał się nowy prezes spółki, Dariusz Seliga.

Po spotkaniu strony podpisały protokół, w którym na prośbę Dariusza Seligi związkowcy zgodzili się nie przystępować na razie do strajku – poinformował prezydent Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Polsce, Leszek Miętek.

– Udało nam się po rozmowach z nowym prezesem ustalić protokół rokowań, w którym strona związkowa zgodziła się w reakcji na prośbę pana prezesa na to, aby dać mu odrobinę czasu na przedstawienie konkretnych propozycji, żeby odstąpić od działań protestacyjnych w tym czasie, ażeby dać szansę na konstruktywny dialog. Na 27 kwietnia umówiliśmy się na następne spotkanie w ramach rokowań sporu zbiorowego, także fakt rozmowy nowego prezesa ze związkami zawodowymi doprowadził do tego, że zażegnaliśmy obecnie akcję protestacyjną. Finalnych rozstrzygnięć jednak jeszcze nie ma. One będą wykuwane 27 kwietnia – powiedział Leszek Miętek.

Szans na porozumienie płacowe nie widać na razie w Polregio. Wtorkowe spotkanie ostatniej szansy z zarządem spółki nie odniosło sukcesu. Związkowcy ogłosili więc pogotowie strajkowe i przygotowania do strajku generalnego, który może rozpocząć się po świętach. Jednocześnie odwoływane są już pierwsze połączenia, co oznacza kłopoty dla pasażerów Polregio. Związki zawodowe w spółce chcą wzrostu płac o 700 zł z wyrównaniem od grudnia.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl