fot. flickr.com

Prace nad projektem ustawy o KAS

Nadzwyczajna podkomisja rozpoczyna prace nad poselskim projektem ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej. Na ostatnim posiedzeniu Sejm zdecydował, że będzie kontynuował prace nad projektem ustawy o KAS. Projekt trafił do sejmowej Komisji Finansów Publicznych.

Zgodnie z projektem ustawy w miejsce funkcjonujących obecnie Służby Celnej i skarbowej oraz urzędów kontroli skarbowej zostanie powołana Krajowa Administracja Skarbowa. KAS ma być podporządkowana ministrowi finansów. Przeciwko zmianom protestują m.in. celnicy, którzy obawiają się zwolnień.

Do projektu zgłoszono ponad sto poprawek. Każda będzie wymagała szerokiej analizy – mówi poseł PiS-u Andrzej Szlachta.

Będzie przedstawiciel Ministerstwa Finansów i specjaliści z departamentu, którzy przygotowywali te uwagi do ustawy. Jest również presja środowiska związków zawodowych związanych z Służbą Celną, administracją skarbową, a więc będziemy pracować w poszerzonym składzie, bo niezależnie od członków komisji już zgłoszono do udziału w tej komisji specjalnej kilkanaście podmiotów. Otrzymałem informacje, że również przedstawiciel Narodowego Banku Polskiego oraz SKOK-ów chcą brać udział w posiedzeniu tej komisji. Widzimy więc, że ten projekt ustawy ma wielkie zainteresowanie opinii publicznej – wskazuje Andrzej Szlachta.

Obecnie służby działają w modelu rozproszonym. Każda z nich ma niezależne systemy informatyczne i nie ma bieżącej wymiany informacji między nimi.

Zmiana miałaby zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2017 r.

 

RIRM

drukuj