Poznań: inscenizacja „Bitwa o Poznań 2016”

Za dwa dni przypada 71. rocznica zakończenia walk o stolicę Wielkopolski. Z tej okazji już dziś na poznańskiej Cytadeli odbyła się rekonstrukcja wydarzeń odbicia Poznania z rąk niemieckich okupantów. W inscenizacji wzięło udział 120 członków grup rekonstrukcyjnych z całej Polski.

Cytadela to ostatni punkt niemieckiego oporu. To tu 23 lutego 1945 roku udało się otoczyć hitlerowców i zmusić do kapitulacji. Tamte wydarzenia – w trakcie historycznego widowiska – przybliżyli dziś rekonstruktorzy bitwy o Poznań.

– My szkolimy się, dokształcamy w sposób ciągły, czyli na bieżąco czytamy materiały, kompletujemy ekwipunek i staramy się być gotowi na takie inscenizacje – mówi Łukasz Elantkowski z GRH Dragoner.

Mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych, podmuchów wiatru i padającego momentami deszczu, widowisko oglądało wielu Poznaniaków i przybyłych specjalnie na to wydarzenie gości.

Inscenizację zorganizowano z rozmachem. W bitwie o Poznań wzięło udział  120 członków grup rekonstrukcyjnych z całej Polski.

– Ja zaczęłam całą przygodę z rekonstrukcją w wieku 8 lat. I to było z inicjatywy mojego taty, który założył grupę z kolegą. I od 8 lat jeżdżę na rekonstrukcje – mówi Kornelia Rzucidło.

Walka o stolicę Wielkopolski trwała prawie miesiąc. W bitwie brali udział także polscy cywile. Rekonstruktorzy zadbali o najdrobniejsze szczegóły widowiska.

– Broń to jest akurat własność grupy rekonstrukcyjnej i to jest atrapa – wzorowana na prawdziwej broni, ale pozbawiona mechanizmów działania – tłumaczy Łukasz Niedziałek, uczestnik inscenizacji.

Na potrzeby inscenizacji wypożyczono jednak prawdziwą broń. Głównym celem imprezy było propagowanie wiedzy o ostatnich dniach bitwy o Poznań. W ciągu 5 dni zmuszono niemieckich żołnierzy do kapitulacji. 23 lutego  1945 roku Niemcy skapitulowali i dostali się do sowieckiej niewoli. A w Polsce rozpoczęła się budowa socjalizmu.

– Poziom nauczania, jeżeli chodzi o II wojnę światową, I wojnę światową, jest bardzo niski. I chyba dlatego te nasze działania cieszą się takim zaufaniem i dużym zainteresowaniem, bo my to pokazujemy tak „na żywo” – wyjaśnia  Waldemar Jankowiak, organizator inscenizacji bitwy o Poznań.

Według szacunków historyków, w bitwie o Poznań zginęło ponad 10 tysięcy żołnierzy radzieckich, 6 tysięcy Niemców i 700 Polaków.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl