fot. pixabay.com

Pożar na oddziale intensywnej opieki w Indiach; nie żyje 10 pacjentów

W pożarze, do jakiego doszło w sobotę na oddziale intensywnej opieki medycznej w szpitalu w mieście Ahmednagar w zachodnich Indiach, straciło życie co najmniej 10 osób – podały władze stanu Maharasztra. Wśród ofiar przeważają osoby chorujące na COVID-19.

Wicedyrektor stanowego departamentu zdrowia dr P.D. Gandal poinformował, że personel medyczny zdołał ewakuować 7 pacjentów z ogarniętego pożarem oddziału.

„Dwie osoby znajdują się w stanie krytycznym, kondycja pozostałych jest stabilna” – poinformowała w rozmowie z agencją Reutera.

Premier Narendra Modi wyraził na Twitterze smutek z powodu wypadku i przekazał wyrazy współczucia rodzinom ofiar.

„Oby ranni jak najszybciej powrócili do zdrowia” – napisał.

Prokuratura stanowa wszczęła śledztwo mające wyjaśnić przyczynę pożaru.

Sytuacja w indyjskich szpitalach jest dramatyczna, w wielu z nich okresowo brakuje tlenu i nie ma dostępu do respiratorów. Zdarza się, że chorzy leżą na korytarzach, a pracownicy medyczni pracują niemal na okrągło.

To nie pierwszy pożar w szpitalu, którego ofiara padają indyjscy pacjenci chorujący na COVID-19. 23 kwietnia w stanie Maharasztra doszło do pożaru w szpitalu jednoimiennym w Bombaju. Życie straciło w nim 12 pacjentów. Wcześniej w innym z bombajskich szpitali doszło do eksplozji butli z tlenem. W wyniku wybuchu życie straciło 22 pacjentów.

Z kolei w pożarze, jaki wybuchł w maju na oddziale intensywnej terapii w szpitalu w mieście Bharuch na północy kraju w stanie Gudźarat zginęło 18 osób. Wśród ofiar było dwóch pracowników medycznych i 16 chorujących na COVID-19. Przyczyną pożarów był najczęściej zły stan instalacji elektrycznej.

PAP

drukuj