Powązkowska „Łączka” uzyskała status cmentarza wojennego

Kwatera „Ł” na warszawskich Powązkach uzyskała status cmentarza wojennego. Decyzja wojewody mazowieckiego oznacza m.in., że tam, gdzie leżą ofiary terroru stalinowskiego nie będzie nowych pochówków.

Przeszkodą dla wpisania do rejestru cmentarzy wojennych części Łączki były  znajdujące się tam dotąd dwa współczesne groby. Wczoraj jeden z nich został przeniesiony w inne miejsce. Nie wiadomo jeszcze, kiedy przeniesiony zostanie ostatni współczesny grób.

Tadeusz Płużański, prezes Fundacji „Łączka”, zwraca uwagę, że status cmentarza wojennego uzyskał tylko fragment terenu „Łączki”. Nadal nie ma decyzji ws. całego dawnego pola więziennego – tzw. kwatery Ł2.

– Wojewoda mazowiecki docelowo musi uznać cały teren dawnej Łączki za cmentarz wojskowy. Tylko wtedy będzie mógł tam powstać Panteon Narodowy. W tej chwili o to walczymy; nie tylko o wpisanie tego terenu 18 na 18 metrów do wykazu cmentarzy wojennych, ale całego dawnego pola więziennego. To jest również obecna kwatera Ł2. Niestety, o tym w tej chwili nie ma mowy, ponieważ właśnie tam znajdują się groby, które w stanie wojennym zostały postawione na dołach śmierci – zwrócił uwagę Tadeusz Płużański.

Sprawa kwatery Ł2 dotyczy ok. 200 grobów ludzi związanych z obozem komunistycznym. Bez uznania także i tego terenu za cmentarz wojenny, nie będzie możliwa dalsza eksuhumacja żołnierzy niezłomnych – dodaje Tadeusz Płużański.

IPN wciąż poszukuje szczątków gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila”, ppłk. Łukasza Cieplińskiego i rtm. Witolda Pileckiego.

Pierwsze poszukiwania ofiar terroru komunistycznego IPN rozpoczął na Łączce latem 2012 r. Odnaleziono wówczas szczątki 194 osób, z których 28 zidentyfikowano; udało się ustalić tożsamość m.in. wybitnych dowódców AK, w tym mjr. Zygmunta Szendzielarza.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl