Posłowie za deregulacją kolejnych zawodów

Sejm uchwalił w piątek tzw. drugą transzę deregulacji zawodów. Dotyczy ona 82 profesji technicznych, m.in. architektów i urbanistów oraz 9 zawodów rynku finansowego. Pracuje w nich łącznie ponad 200 tys. osób. Teraz uchwalonymi przepisami zajmie się Senat.

Za przyjęciem nowych przepisów głosowało 252 posłów, 142 było przeciwnych, a 6 wstrzymało się od głosu. Przyjęta deregulacja zakłada ograniczenie lub likwidację obecnych wymogów (np. certyfikatów, licencji) dzięki czemu ułatwia wejście do danego zawodu.

Posłowie opozycji zarzucali, że nowe przepisy tak naprawdę nie likwidują barier w dostępie do niektórych zawodów. Ten projekt jest karykaturą deregulacji – mówił jeszcze przed głosowaniem poseł PiS Grzegorz Schreiber.

– PiS nie poprze ustawy, która pod hasłem deregulacji zawodów znosi jednocześnie odpowiedzialność państwa za bezpieczeństwo obywateli. Czym innym jak nie znoszeniem odpowiedzialności państwa za bezpieczeństwo obywateli jest likwidacja zawodów zaufania publicznego? – podkreślał poseł Grzegorz Schreiber.

Niedawno rząd przyjął projekt tzw. trzeciej transzy deregulacji, który zakłada otwarcie 101 profesji. Są one związane m.in.: z ochroną przeciwpożarową; rynkiem kapitałowym i towarowym czy rzeczoznawstwem w zakresie jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl