„Porty Lotnicze” chcą podzielić się zyskiem z pracownikami

Ponad 1,4 tys. pracowników Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze” (PPL)  może otrzymać po ok. 5,2 tys. zł brutto nagrody uznaniowej z wypracowanego  przez siedem miesięcy tego roku zysku – poinformował w piątek PPL.

PPL poinformowało w czwartek, że uzyskało 184,9 mln zł zysku netto za siedem miesięcy tego roku. To o 25,8 mln zł więcej niż w pierwszych siedmiu miesiącach ub.r. Dodano, że rok 2017 jest „najlepszy w porównaniu z poprzednimi pięcioma latami”.

W piątkowym komunikacie PPL przekazało, że „Porty Lotnicze” „chcą podzielić się zyskiem z pracownikami”.

„Przez pierwsze siedem miesięcy tego roku Przedsiębiorstwo Państwowe +Porty Lotnicze+ wypracowało 184,9 mln zł zysku netto. To o 25,8 mln zł więcej, niż w pierwszych siedmiu miesiącach roku 2016. Taki, wyższy od wcześniej planowanego wynik, stwarza możliwość zwiększenia puli środków, przeznaczonych na nagrody uznaniowe dla załogi. Według szacunkowych wyliczeń w pierwszej transzy nagrody, każdy uprawniony pracownik PPL (ponad 1400 osób) mógłby otrzymać ok. 5200 zł brutto” – czytamy w piątkowym komunikacie.

Przedsiębiorstwo zatrudnia ponad 1,5 tys. osób.

Jak napisano w komunikacie, „możliwość wypłaty większej nagrody uznaniowej wymaga jednak zmiany zapisów Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy, który reguluje wysokość Funduszu Nagród”.

„Na zmianę muszą zgodzić się wszyscy sygnatariusze ZUZP, czyli Naczelny Dyrektor i wszystkie działające w przedsiębiorstwie związki zawodowe. Mimo zgody na zmiany w zapisach dokumentu części partnerów społecznych, finalne porozumienie blokują cztery spośród siedmiu działających w PPL organizacji związkowych” – czytamy.

„W każdej chwili jestem gotowy do realizacji zobowiązań, w tym zobowiązania dotyczącego wypłaty pierwszej transzy nagrody uznaniowej, do czego zobowiązałem się w porozumieniu zawartym z częścią związków zawodowych. Aby tak się stało, warunkiem koniecznym jest zawarcie ostatecznego porozumienia z całą stroną społeczną dotyczącą kwestii płacowych, a niezbędnym elementem na drodze do tego jest zakończenie toczącego się z trzema związkami zawodowymi sporu zbiorowego. Niestety takiej woli nie widać” – powiedział cytowany w komunikacie naczelny dyrektor PPL Mariusz Szpikowski.

W komunikacie przypomniano, że od marca 2016 roku trwa spór zbiorowy pomiędzy trzema działającymi w PPL organizacjami związkowymi, a pracodawcą.

PPL zarządza największym w Polsce portem, czyli warszawskim Lotniskiem Chopina. Ma też udziały w portach regionalnych, np. w Krakowie, Rzeszowie, Modlinie czy Poznaniu. Lotnisko Chopina w 2016 r. obsłużyło 12,8 mln pasażerów – o 14,4 proc. więcej niż w 2015 r. Przez pierwsze osiem miesięcy tego roku port obsłużył 10,4 mln pasażerów – o 24 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2016 roku.

PAP/RIRM

drukuj