fot. PAP/EPA

Porozumienie nuklearne z Iranem

Przedstawiciele Iranu spotkali się w Austrii z sygnatariuszami porozumienia nuklearnego zawartego w 2015 roku. Strony potwierdziły, że są otwarte na dialog. Kolejna runda rozmów ma odbyć się w piątek.

Dyskusja na temat powrotu do porozumienia nuklearnego zawartego w 2015 roku rozpoczęła się wczoraj. W Wiedniu pojawili się przedstawiciele z Chin, Rosji, Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii. W bezpośrednich rozmowach nie uczestniczyły Stany Zjednoczone, jednak rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price uznał, że rozmowy były konstruktywne.

– Mimo, że nasze oczekiwania nie spotkały się bezpośrednio z wymaganiami Irańczyków, to te rozmowy w Wiedniu są krokiem naprzód. Staramy się ustalić, co Irańczycy są wstanie zrobić, aby powrócić do przestrzegania przepisów, a także co my musimy zrobić, aby przepisy zawarte w 2015 roku były znów respektowane – zaznaczył Ned Price.

Z rozmów zadowoleni są także Irańczycy, którzy jednocześnie podkreślili, że zaprzestaną wzbogacania uranu dopiero wtedy, kiedy Joe Biden wycofa nałożone jeszcze w 2018 roku przez Donalda Trumpa sankcje.

– Wrócimy do pełnej zgodności dopiero wtedy, gdy Stany Zjednoczone zniosą wszystkie nałożone sankcje i to zostanie zweryfikowane przez Islamską Republikę Iranu. Następnie będziemy dążyć do pełnej zgodności – stwierdził Abbas Araqchi, główny negocjator nuklearny Iranu.

Kolejne rozmowy pomiędzy sygnatariuszami porozumienia nuklearnego mają odbyć się w piątek.

 

TV Trwam News

drukuj