fot. PAP/EPA

Poroszenko rozpoczyna dziś wizytę w Polsce

Dziś rozpoczyna się dwudniowa oficjalna wizyta Petro Poroszenki w Polsce. Prezydent Ukrainy spotka się z najwyższymi władzami RP, wygłosi przemówienie w parlamencie i weźmie udział w polsko-ukraińskim forum gospodarczym.

W obecności Poroszenki prezydent Bronisław Komorowski podpisze ustawę o ratyfikacji umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina.

Wizyta rozpocznie się o godz. 9.30 od oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego. Następnie planowane są rozmowy par prezydenckich Polski i Ukrainy oraz rozmowy plenarne delegacji.

Poseł Krzysztof Szczerski, były wiceszef polskiej dyplomacji mówi, że ważne jest, by podczas wizyty ukraińskiego prezydenta w Polsce był obecny strategiczny wymiar relacji polsko-ukraińskich.

Jeśli to będzie wizyta kurtuazyjna, mówiąca o tym, że „lubimy się”, że „możemy na siebie liczyć”, ale nie będzie w tym żadnego konkretnego planu strategicznych relacji polsko-ukraińskich, to będzie oznaczało, że jest to wizyta przyjacielska i sąsiedzka, ale nie strategiczna – podkreśla polityk.

Przemówienie ukraińskiego prezydenta w polskim parlamencie planowane jest na godzinę 14.10. Następnie ma się odbyć spotkanie Poroszenki z premier Ewą Kopacz. W drugim dniu wizyty w Polsce ukraiński prezydent będzie przebywał w Lublinie.

RIRM

drukuj