Poroszenko, Putin, Merkel i Hollande rozmawiali o sytuacji na Ukrainie

Przywódcy Ukrainy, Rosji, Niemiec i Francji omówili sytuację w Donbasie i podkreślili wagę przestrzegania wszystkich porozumień z Mińska. Opowiedzieli się też za spotkaniem trójstronnej grupy kontaktowej – poinformowały służby prasowe prezydentów Ukrainy i Rosji. 

Według służby prasowej prezydenta Ukrainy, podczas przeprowadzonej w nocy z wtorku na środę rozmowy telefonicznej prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki, prezydenta Rosji Władimira Putina, kanclerz Niemiec Angeli Merkel i prezydenta Francji Francoisa Hollande’a „porozumiano się co do konieczności przestrzegania wszystkich punktów protokołu mińskiego z 5 września i memorandum mińskiego z 19 września w celu pokojowego uregulowania sytuacji w Donbasie”.

Uczestnicy rozmowy opowiedzieli się za zwołaniem w najbliższym czasie spotkania trójstronnej grupy kontaktowej w celu zapewnienia dalszego postępu w realizacji porozumień z Mińska.

„Porządek dzienny spotkania powinien obejmować kwestię przerwania ognia, wycofania sił na linie rozgraniczenia przewidziane w memorandum, wycofanie broni ciężkiej oraz niezwłocznego uwolnienia wszystkich zakładników” – głosi oświadczenie służby prasowej Poroszenki. Ukraiński prezydent zwrócił uwagę na konieczność zwolnienia z rosyjskiego więzienia deputowanej do parlamentu Ukrainy Nadieżdy Sawczenko, której stan zdrowia – jak powiedział – pogorszył się.

Według służby prasowej Kremla, „podkreślono też konieczność trwałego przerwania ognia w Donbasie oraz omówiono kwestie odbudowy gospodarczej zniszczonych rejonów oraz pomocy humanitarnej i socjalnej dla ludności”.

Konsultacje telefoniczne przywódców czterech państw w sprawie Ukrainy mają być kontynuowane za kilka dni – stwierdza komunikat służby prasowej prezydenta Ukrainy.

PAP

 

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl