Za ponad 2 mld zł powstanie druga zapora wraz z elektrownią wodną na Wiśle

W Siarzewie na Wiśle poniżej Włocławka w 2020 roku ma ruszyć budowa stopnia wodnego wraz z elektrownią wodną – poinformował resort środowiska. Inwestycja ma zakończyć się w 2025 r. i kosztować ponad 2 mld zł.

Porozumienie w tej sprawie podpisali dziś przedstawiciele Ministerstw: Środowiska, Energii, Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej. Na mocy tego dokumentu zostanie powołany Komitet Sterujący. Będzie on m.in. koordynował i kontrolował realizację przedsięwzięcia, wspierał podmioty zaangażowane w ich wykonanie.

W ramach inwestycji ma powstać m.in. jaz o 15 przęsłach, elektrownia wodna o mocy ok. 80 MW, śluza żeglowna z postojem dla lodołamaczy.

Nowa inwestycja przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa przeciwpowodziowego, ma też ograniczyć suszę na obszarach o najmniejszych opadach np.: na Kujawach.

Do końca 2019 r. planowane jest uzyskanie wszystkich niezbędnych decyzji administracyjnych. Budowa stopnia Siarzewo zakończyć ma się w 2025 r. Aktualnie trwa procedura wydawania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia.

RIRM/PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl