fot. PAP/EPA

Ponad 15 tys. ofiar śmiertelnych w Turcji i Syrii

Do ponad 15 tysięcy wzrosła liczba ofiar śmiertelnych w wyniku poniedziałkowego trzęsienia ziemi, które nawiedziło Turcję i Syrię. Trwa akcja ratunkowa.

We wtorek po południu pracę rozpoczął polski zespół ratunkowy – grupa HUSAR.

„HUSAR jest jedyną grup poszukiwawczo-ratowniczych, która działa w mieście Besni. Zawaleniu uległo tam ok. 30 domów. Sytuacja jest bardzo trudna, również pogodowa (silny, mroźny wiatr). Strażacy dają z siebie wszystko” – zaznaczyła Państwowa Straż Pożarna.

Pomoc zaoferowało 70 krajów z całego świata. Do Turcji przybyła chińska ekipa ratunkowa. O dalszym wsparciu zapewnił też kanclerz Niemiec, Olaf Scholz.

W Syrii sytuacja jest dramatyczna. Z powodu zniszczonej infrastruktury musiał zostać wstrzymany transport humanitarny ONZ. Kraj od 11 lat zmaga się z wojną oraz niepokojami wewnętrznymi. Brakuje żywności i leków.

Przypomnę – bo wojna na Ukrainie przykryła wszystkie inne tematy – że Syria cierpi na skutek wojny i niepokojów wewnętrznych od 11 lat! Sytuacja jest bardzo trudna, ponieważ brakuje żywności. Syria jest też objęta embargiem na dostawy niektórych leków i sprzętu medycznego, co jest bardzo krzywdzące, zwłaszcza dla najbiedniejszych, którzy nie mają pieniędzy i nie mogą nigdzie wyjechać. Na nieszczęście wojny nałożyło się jeszcze trzęsienie ziemi, które spowodowało, że ludzie stracili dach nad głową. Dodatkowo panuje niska temperatura – podkreślił ks. prof. dr hab. Waldemar Cisło, przewodniczący polskiej sekcji Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, podczas rozmowy z Radiem Maryja.

Stowarzyszenie uruchomiło zbiórkę dla ofiar z Syrii.

O wsparciu zapewniał Ojciec Święty Franciszek.

– Kieruję swoje myśli do ludności Turcji i Syrii, ciężko dotkniętą przez trzęsienie ziemi, które spowodowało tysiące ofiar i rannych. Ze wzruszeniem modlę się za nich i wyrażam moją bliskość z tymi narodami, z rodzinami ofiar i wszystkimi, którzy cierpią z powodu tego niszczycielskiego kataklizmu. Dziękuję tym, którzy angażują się w niesienie pomocy i zachęcam wszystkich do solidarności z tymi obszarami, częściowo już udręczonymi przez długą wojnę. Módlmy się razem o to, aby nasi bracia i siostry mogli iść naprzód w obliczu tej tragedii i prosimy Matkę Bożą, by ich chroniła – powiedział Papież.

Prezydent Turcji ogłosił trzymiesięczny stan wyjątkowy na terenie dziesięciu prowincji. Ma ułatwić to akcje ratunkowe.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl