Pomnik Wdzięczności dla Armii Czerwonej zostanie usunięty ze Szczecina

Szczecińscy radni przegłosowali we wtorek uchwałę ws. usunięcia z centrum miasta Pomnika Wdzięczności dla Armii Czerwonej. Obiekt ma zostać usunięty w 2017 r., jednak radni jeszcze nie wiedzą, co się z nim stanie.

Za usunięciem pomnika głosowało 23 radnych z Platformy Obywatelskiej, Prawa i Sprawiedliwości i klubu Bezpartyjni prezydenta Szczecina Piotra Krzystka. Przeciwko zagłosowało trzech radnych niezrzeszonych.

Zdaniem Dawida Krystka, radnego niezrzeszonego i szefa lokalnych struktur SLD w Szczecinie, uchwała nie ma mocy prawnej i „bez zgody Federacji Rosyjskiej tego pomnika prezydent nie ruszy”.

Jak powiedział Marek Duklanowski z PiS, usunięcie pomnika z centrum to „dbałość o przyjazną przestrzeń publiczną w tym miejscu”, ale także odpowiedź na oczekiwania jego mieszkańców.

„Armia Czerwona nas nie wyzwalała, ale zniewoliła i dlatego trudno byłoby tej lokalizacji bronić dłużej(…). Nie wiadomo jeszcze, co stanie się z pomnikiem po jego usunięciu. Może zostanie przeniesiony na Cmentarz Centralny albo do miejsca w kraju, gdzie tego typu pomniki będą gromadzone „ – zaznaczył Marek Duklanowski.

O demontaż komunistycznego pomnika i przeniesienie go w inne miejsce od wielu lat apelowali przedstawiciele różnych środowisk – m.in. akowscy kombatanci, a także niektóre partie, w tym Prawo i Sprawiedliwość.

Pomnik stoi na Złotym Szlaku – reprezentacyjnej ścieżce spacerowej prowadzącej od Jasnych Błoni do Zamku Książąt Pomorskich.

Obiekt upamiętniający zasługi Armii Czerwonej w zdobywaniu miast Pomorza Zachodniego podczas II wojny światowej został odsłonięty 23 kwietnia 1950 r. w piątą rocznicę wkroczenia do Szczecina Armii Czerwonej. Pomnik ustawiono na reprezentacyjnym placu w centrum miasta. W 1992 r. na polecenie urzędu miejskiego usunięto z pomnika wieńczącą go pięcioramienną betonową gwiazdę.

PAP/RIRM

drukuj