Polska przygotowuje się na sytuacje kryzysowe

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji utworzy Centralną Bazę Magazynową. W jej ramach powstaną całodobowe bazy logistyczne ze sprzętem dla służb ratowniczych na wypadek sytuacji kryzysowych, np. powodzi.

Zakłada to projekt ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej przygotowany przez resort. Nowe przepisy mają uporządkować i ujednolicić regulacje prawne w tym zakresie.

W pierwszym etapie powstaną trzy centra działające w oparciu o szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Bydgoszczy, Częstochowie i Krakowie. Zakłada się, że czas niezbędnej pomocy nie może być dłuższy niż 6 godzin od czasu zadysponowania.

To wstępny etap prac na ustawą, a bazy to jeden z jej elementów. Kierunek na pewno jest właściwy – podkreślił Jarosław Zieliński, wiceszef MSWiA.

– Chcemy zapewnić bardzo skuteczną ochronę ludności. Przepisy nie były kompleksowo aktualizowane od wielu lat, więc trzeba to zrobić. Potrzeba uchwalenia nowych przepisów w ochronie ludności, przepisów, które będą w sposób szeroki traktowały tę dziedzinę. Tu została wybrana tylko jedna sprawa. Konieczność tych przepisów, ustanowienie ich na nowo, kompleksowo, nowocześnie oczywiście istnieje. To będzie realizacja kolejnego punktu programu Prawa i Sprawiedliwości. Ochrona ludności, jako bardzo istotny element bezpieczeństwa wewnętrznego państwa i w ogóle bezpieczeństwa państwa jest zapisana w programie Prawa i Sprawiedliwości, jest programem rządu –  zaznaczył Jarosław Zieliński.

Projekt zakłada ponadto modernizację systemu informowania, ostrzegania i alarmowania ludności o zagrożeniach.

W samorządach mają być tworzone 5-letnie programy ochrony ludności. Uruchomione ma być także Krajowe Centrum Szkolenia Ochrony Ludności.

Centralna Baza Magazynowa ma być finansowana z budżetu Szefa Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej Kraju.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl