fot. PAP/Marcin Obara

Polska pomoc humanitarna dla Ukrainy i Mołdawii

16 pojazdów ze sprzętem ochrony osobistej wyruszyło dziś z Polski – 12 na Ukrainę i 4 do Mołdawii. Polska pomaga sojusznikom w walce z koronawirusem.

Od początku światowej pandemii Polska na pomoc międzynarodową, w tym także na badania nad koronawirusem, wydała łącznie 0,5 mld złotych. Teraz wysyłamy kolejną pomoc – na Ukrainę i do Mołdawii.

– Dziś wysyłamy sprzęt ochrony osobistej, rękawiczki, maseczki, kombinezony, płyny dezynfekcyjne, do dwóch krajów, które mogę powiedzieć, że są jednymi z naszych najbliższych przyjaciół – powiedział Paweł Jabłoński, wiceminister aktywów państwowych.

Cały sprzęt ochrony osobistej zostanie przewieziony pojazdami straży pożarnej. 12 z nich dotrze na Ukrainę, 4 do Mołdawii.

– Jesteśmy przekonani, że takie działania będą czymś, co na trwałe zacieśni nasze relacje, na trwałe będą budowały przyjaźń polsko-ukraińską, przyjaźń polsko-mołdawską – podkreślił Paweł Jabłoński

Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński zaznaczył, że obok słów i deklaracji, w polityce międzynarodowej znaczenie mają zwłaszcza gesty. I właśnie taki gest dzisiaj wykonuje Polska. To gest solidarności z tymi państwami, z którymi budujemy relacje także w ramach Partnerstwa Wschodniego. I ten gest dziś jest na Ukrainie dostrzegany – mówił Andrij Deszczyca, ambasador Ukrainy w Polsce.

– Polska solidarność jest znana na całym świecie, i ta solidarność na pewno jest znana na Ukrainie – zaznaczył Andrij Deszczyca.

To Ukraina i Mołdawia same zgłosiły, że potrzebują pomocy. Polska odpowiedziała.

https://www.radiomaryja.pl/multimedia/przekazanie-pomocy-humanitarnej-dla-ukrainy-i-moldawii/

TV Trwam News

drukuj