Polska krajem o najniższym wskaźniku przemocy wobec kobiet

Jest to wynik badań które zostały przeprowadzone przez Agencję Praw Podstawowych Unii Europejskiej.

Trzykrotnie wyższy wskaźnik mają te kraje, w których obecne jest pojmowanie przemocy wobec kobiet zgodne z kontrowersyjną Konwencją Rady Europy – poinformowała w audycji Rozmowy Niedokończone dr Joanna Banasiuk z Instytutu Kultury prawnej Ordo Iuris.

Jako państwa o najwyższym wskaźniku przemocy wskazano kraje skandynawskie ‒ Danię (52%), Finlandię (47%), Szwecję (46%).W  Holandii przemocy fizycznej lub psychicznej doświadcza 45% kobiet, we Francji i w Wielkiej Brytanii – 44%. Jeżeli chodzi o Polskę, to w  opinii Agencji Praw Podstawowych wobec 19% Polek została zastosowana przemoc, przy czym średnia na skalę unijną wynosi 33%

Tymczasem w procesie ratyfikacji konwencji o przeciwdziałaniu przemocy wobec kobiet wyniki tych badań zostały przemilczane. Promowane są natomiast badania eurobarometru z 2010 r., które mówią o 45-proc. poziomie przemocy wobec kobiet.

Eurobarometr działa trochę tak, jak CBOS czyli są pytania: czy zna pan/pani jakąś osobę, która doświadczyła przemocy. Wyniki Unijnej Agencji Praw Podstawowych, które mówią o tym, że Polska jest krajem o najniższym wskaźniku przemocy wobec kobiet są efektem badań na grupie kobiet, które były bezpośrednio pytane. Wyniki tych badań nie są oparte na raportach policyjnych. Tam była kobieta, która rozmawiała z osobą przeprowadzającą wywiad i to są miarodajne wyniki badań – powiedziała Joanna Banasiuk.

Joanna Banasiuk wskazała też, że Konwencja pod pozorem walki z przemocą i dyskryminacją kobiet przemyca zagrażającą cywilizacji ideologię gender uderzając w trzy ważne dziedziny: rodzinę tradycję i Kościół katolicki.

Dodała, że jeśli rzeczywiście zależy nam na skutecznym zwalczaniu przemocy, to powinniśmy udoskonalać prawo, które w tym zakresie już obowiązuje w Polsce.

– Jeżeli mamy nadreprezentację kobiet, jako ofiar przemocy, to przepisy, które już u nas funkcjonują z dobrym skutkiem – jak wskazuje Agencja Paw Podstawowych UE, będą częściej stosowane względem kobiet. Nie ma jednak żadnego uzasadnienia dla pomijania w polityce antyprzemocowej mężczyzn, dzieci, osób starszych czy osób niepełnosprawnych. Te grupy także są narażone na przemoc i powinny one zostać objęte szczególną troską państwa polskiego. takie dążenie na siłę do ratyfikacji skrajnie ideologicznego dokumentu RE na pewno nie prowadzi do rozwiązania tego problemu. Wręcz przeciwnie, może prowadzić do eskalacji przemocy – podkreśliła Joanna Banasiuk.

Koalicja PO – PSL nie może się zdecydować, czy lepiej dla niej będzie głosować nad tzw. Konwencją przemocową przed wyborami samorządowymi czy tuż po nich. Dokument według zapowiedzi ma być procedowany w najbliższy wtorek podczas prac połączonych sejmowych komisji: spraw zagranicznych i sprawiedliwości. Odrzucenia dokumentu chce PiS i Sprawiedliwa Polska.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl