[TYLKO U NAS] S. Kaleta: W stolicy mamy problem z tym, kto zarządza Warszawą i jak to robi. R. Trzaskowski rozkłada ręce i krzyczy: „rząd, rząd, rząd”

Większość dużych miast radzi sobie z wypłacaniem środków w ramach tarczy antykryzysowej, a Rafał Trzaskowski rozkłada ręce i krzyczy: „rząd, rząd, rząd”. Niestety, w stolicy mamy problem z tym, kto zarządza Warszawą i jak to robi – powiedział na antenie Radia Maryja w audycji „Aktualności dnia” wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

W ramach tarczy antykryzysowej do firm trafiło blisko 10 mld złotych. W Warszawie tylko 8 proc. przedsiębiorców, którzy złożyli wnioski o wsparcie, otrzymało mikropożyczki, jednak średnia w skali kraju wynosi 60 procent.

– Problem polega na tym, że Rafał Trzaskowski chyba był zajęty wbijaniem noża w plecy Małgorzacie Kidawie-Błońskiej i nie zajmował się podstawowymi sprawami warszawskich przedsiębiorców. (…) Większość dużych miast radzi sobie z tym zadaniem, a Rafał Trzaskowski rozkłada ręce i krzyczy „rząd, rząd, rząd”. Niestety, w stolicy mamy problem z tym, kto zarządza Warszawą i jak to robi – wyjaśnił wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

Wcześniej pojawiały się zarzuty pod adresem administracji rządowej, że nie przekazała pieniędzy na wypłatę 500 plus w Warszawie.

– Rafał Trzaskowski w środku kampanii do Parlamentu Europejskiego próbował dziwnym ruchem straszyć Polaków, że są zagrożone wypłaty z tego programu. Okazało się, że wina leżała po stronie jego urzędników. Co istotne, w ramach programu 500 plus obok świadczeń dla rodziców są przekazywane środki samorządom na obsługę tego zadania. W tym przypadku też wszyscy dawali radę, tylko Rafał Trzaskowski mówił, że tych pieniędzy nie ma – zauważył wiceminister sprawiedliwości.

Sebastian Kaleta zaznaczył, że „Warszawa ma najwięcej przedsiębiorców i tych wniosków jest najwięcej, ale też najwięcej dostaje na obsługę tych wniosków”.

– Jeśli w Poznaniu jest nie 100 (jak w Warszawie – red.), a 60 tys. wniosków, z czego realizuje się prawie 100 proc., gdzie w Warszawie to jest tylko 6 proc., to mamy problem z czymś innym. Rafał Trzaskowski próbuje żerować na wątpliwości, kto za to odpowiada, bo najprościej powiedzieć, że rząd obiecał przedsiębiorcom pieniądze, a ich nie ma. (…) Przedsiębiorcy będą pukali do jego drzwi, żeby zamiast prowadzić kampanię wyborczą, najpierw rozwiązał podstawowe problemy miasta, bo nie zrzekł się urzędu prezydenta Warszawy – powiedział gość Radia Maryja.

Cała rozmowa z ministrem Sebastianem Kaletą dostępna jest [tutaj]

radiomaryja.pl

drukuj