fot. Adam Guz/KPRM

Otwarcie granicy polsko-litewskiej. Premier RP: Wracamy do współpracy na wielu polach

Premier Polski Mateusz Morawiecki oraz premier Litwy Saulius Skvernelis o kilkanaście godzin wcześniej otworzyli granicę polsko-litewską i zapowiedzieli utrzymanie partnerstwa strategicznego między Litwą a Polską. Pozostałe granice Polski z Unią Europejską zostaną otwarte od soboty.

Premierzy Polski i Litwy spotkali się dziś przed południem na byłym przejściu granicznym Budzisko-Kalwaria. Szefowie naszych rządów odbyli półgodzinną rozmowę w cztery oczy. Potem wzięli udział w konferencji prasowej, która odbyła się po litewskiej stronie granicy. Premierzy poinformowali o otwarciu granicy między Polską a Litwą już dziś.

Od północy będzie można swobodnie podróżować i przekraczać granice Polski z UE. Podróżni zyskają prawo do swobodnego wjazdu, wyjazdu oraz tranzytu przez terytorium RP. Nie będą musieli odbywać kwarantanny.

„To otwarcie granicy polsko-litewskiej na kilka godzin wcześniej niż otwarcie w ogóle granic też świadczy o takim partnerstwie, jest bardzo symboliczne. Dlatego ważnym zadaniem jest utrzymania partnerstwa strategicznego między Litwą a Polską (…). Ten ruch, który widzimy za naszymi plecami, świadczy o tym, że nasz biznes, nasze kraje współpracują, mieszkańcy naszych krajów się kontaktują i życie aktywnie się toczy” – powiedział premier Litwy Saulius Skvernelis.

Premier Mateusz Morawiecki gratulował premierowi Litwy sukcesów w walce z epidemią i przypominał, że w miejscu dzisiejszej konferencji granica została pierwszy raz w pełni otwarta w Budzisku przez prezydentów Polski – Lecha Kaczyńskiego i Litwy – Valdasa Adamkusa.

„Bardzo się cieszę, że ta ostatnia bardzo trudna perspektywa, którą niestety dla całej Europy, dla całego świata zgotował koronawirus, cała pandemia, że przechodzimy ją teraz wspólnie jako przyjaciele i że z powrotem wracamy do normalnej współpracy na wielu polach” – mówił szef polskiego rządu.

Mateusz Morawiecki podziękował premierowi Litwy za konsultacje i rozmowy w ostatnich miesiącach i wyraził przekonanie o dobrej współpracy gospodarczej, handlowej i kulturalnej.

„Ciężarówki, jak widzimy, jeżdżą coraz częściej. Ruch osobowy będzie też na pewno z coraz większym natężeniem na tym przejściu się pojawiał i to jest dobry prognostyk na przyszłość” – mówił.

Również premier Litwy podziękował za współpracę z szefem polskiego rządu, polskim i litewskim obywatelom za współpracę w czasach epidemii koronawirusa.

„To świadczy o naszym partnerstwie strategicznym” – podkreślił Saulius Skvernelis.

Premier Mateusz Morawiecki przypomniał na konferencji, że przed całą UE jest okres negocjacji Wieloletnich Ram Finansowych na lata 2021-2027 i funduszu odbudowy. Dodał przy tym, że w czwartek w okolicach Brna w Czechach zostało wypracowane „wspólne, spójne i jednolite” stanowisko Grupy Wyszehradzkiej ws. unijnego budżetu.

„Patrząc na naszą bliską współpracę z Sauliusem (Skvernelisem), z całym narodem litewskim, a także z Grupą Wyszehradzką wiem i widzę wyraźnie, jaką siłę stanowi Europa Centralna wobec nadchodzących negocjacji” – mówił.

Mateusz Morawiecki poinformował również o wspólnych planach polsko-litewskich inwestycji infrastrukturalnych, a także w obszarze energetyki. Podkreślał wspólne stanowisko Polski i Litwy wobec Białorusi.

„Mamy podobne podejście do spraw energetycznych. I nie tylko rozumiemy obawy Litwy dotyczące elektrowni w Ostrowcu, ale wspieramy Litwę na tym polu, na wszystkich możliwych forach europejskich. Ale jednocześnie trzeba podkreślić, że i Litwa i Polska są za bardzo bliską, dobrą, jak najlepszą współpracą z Białorusią, współpracą gospodarczą, a także współpracą polityczną” – zadeklarował szef polskiego rządu.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl