fot. facebook.com/Ania Derewienko

Niepełnosprawna artystka wykluczona z fundacji za popieranie prezydenta Polski?

Fundacja prowadzona przez radną Platformy Obywatelskiej z Bydgoszczy w dziwnych okolicznościach rezygnuje ze współpracy z niepełnosprawną artystką. Wiele wskazuje na to, że powodem jest jej poparcie dla urzędującego prezydenta Andrzeja Dudy.

Pani Anna Derewienko jest malarką. Była pod opieką fundacji Dum Spiro Spero z Bydgoszczy, którą kieruje radna Platformy Obywatelskiej Katarzyna Zwierzchowska. W czwartek artystka dowiedziała się, że fundacja zrywa z nią współpracę.

– Podobno do fundacji wpłynął jakiś sygnał w postaci e-maila bądź innego oświadczenia od sponsora, który przestał finansować fundację, ponieważ dopatrzył się „niewłaściwych zachowań z mojej strony” – tłumaczyła Anna Derewienko.

Wszystko wskazuje na to, że chodziło o poparcie dla prezydenta Andrzeja Dudy, które w mediach społecznościowych udzieliła artystka.  Fundacja przekonuje, że nie zajmuje się poglądami, przekonaniami i preferencjami swoich podopiecznych. Nie chce jednak podać powodów zerwania współpracy.

– Nie znajduję słów, nie znajduję określenia. Jeśli ktoś z przyczyn politycznych prześladuje osobę z niepełnosprawnością, to jak by to można nazwać? To jest po prostu jakieś koszmarne zachowanie – komentował prezydent, który osobiście zadzwonił do pani Anny, gdy dowiedział się o całej sprawie.

– Byłam zaskoczona. Usłyszeć głos prezydenta kraju w telefonie, to jest niecodzienne wydarzenie – mówiła Anna Derewienko.  

Prezydent zwrócił się też do fundacji Orlen, aby objęła swoją pomocą panią Annę. W pierwszej kolejności otrzyma specjalny wózek elektryczny – poinformował prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

– Będziemy nadal pomagać pani Ani, ponieważ nie możemy się zgodzić, żeby z powodów poglądów politycznych dyskryminować ludzi. To jest niedopuszczalne – podkreślił prezes PKN Orlen.

O sprawę Anny Derewienko dziennikarz TV Trwam próbował zapytać na konferencji prasowej polityków Platformy Obywatelskiej. Ostatnio mogą na nie wchodzić tylko operatorzy kamer, a dziennikarze wysyłają pytania SMS-em. Wiadomość od TV Trwam nie została jednak odczytana.

Sprawą niepełnosprawnej artystki z urzędu zajął się Rzecznik Praw Obywatelskich. Całą sytuacją oburzony jest pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik, który oferuje swoją pomoc.

– Ta sytuacja pokazuje bardzo dobitnie, że osoby z niepełnosprawnością są, mam nadzieję, że nie przez wszystkich, ale przez działaczy PO traktowane szalenie instrumentalnie – mówił Paweł Wdówik.

Pełnomocnik rządu przypomniał historię chłopca z autyzmem, który został wyrzucony w Warszawie z zajęć wakacyjnych organizowanych przez miasto.

– To wszystko razem daje niestety bardzo przykry obraz i działaczy PO, i działań, które ten kandydat na prezydenta Rafał Trzaskowski może zagwarantować osobom niepełnosprawnym – zaznaczył Paweł Wdówik.

Według komentatorów, fundacja zrywając współpracę z artystką była wyrazem dyskryminacji ze względu na światopogląd, co jest naruszeniem podstawowych praw człowieka oraz polskiej konstytucji.

TV Trwam News

drukuj