fot. PAP/Andrzej Grygiel

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu

Dziś mija 75 lat od wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau. W byłym obozie zagłady odbywają się uroczystości upamiętniające miliony ofiar, w których bierze udział prezydent Polski Andrzej Duda. Swoją obecność potwierdziło ponad 60 delegacji z całego świata. Przybędzie też 200 byłych więźniów niemieckiego obozu.

Niemcy dokonali ludobójstwa na ogromną skalę – podkreślają historycy. Profesor Wojciech Polak zauważył, że w sposób szczególny powinniśmy pamiętać o Holokauście.

– Połowa zamordowanych przez Niemców Żydów w tym czasie była obywatelami polskimi. To byli nasi współobywatele, mieszkali w tej samej Rzeczypospolitej. Wielu z tych zamordowanych Żydów uważało się zresztą za Polaków, czy równocześnie za Żydów i Polaków. Jesteśmy zobowiązani także do prawdy historycznej. Dzisiaj, gdy próbuje się fałszować historię, musimy bardzo mocno podkreślać, że Holokaust był dziełem niemieckim i to były niemieckie obozy koncentracyjne, że to nie byli żadni naziści tylko po prostu Niemcy – powiedział historyk z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Niemcy stworzyli na okupowanych terytoriach Polski sieć obozów i podobozów, które działały jak fabryki śmierci. Tylko w Auschwitz zgładzili co najmniej 1,1 mln osób głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

Na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. Jako jedyny tego typu obiekt został on wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

RIRM

drukuj