Janów Lubelski: dziś rusza III Rajd Pieszy im. Wincentego Sowy

W Janowie Lubelskim odbędzie się dziś III Rajd Pieszy im. Wincentego Sowy ps. „Vis”. Jest to forma upamiętnienia bohaterskiego dowódcy oddziału Narodowych Sił Zbrojnych w powiecie janowskim.

Wydarzenie ma charakter rekreacyjno-edukacyjny. Uczestnicy oprócz pokonania 11-kilometrowej trasy odwiedzą miejsca związane z historią „Visa”, wezmą udział w wystawie oraz spotkają się z kombatantami.

Prezes Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Karol Wołek podkreślił, że Rajd ma na celu przywrócenie pamięci o tej wybitnej postaci.

– Jeszcze kilka lat temu była to postać nieznana. Aktualnie dzięki Rajdowi Pamięci przywracamy pamięć o tym człowieku, jest coraz bardziej rozpoznawalny. Angażujemy środowiska lokalne, szkoły, Muzeum Regionalne w Janowie Lubelskim. Bardzo atrakcyjna forma rajdu pozwala na zaangażowanie młodzieży i przybliżenie postaci lokalnego bohatera. Dwa lata temu, w I Rajdzie Pieszym im. Wincentego Sowy ps. „Vis” wzięło udział 180 osób spośród młodzieży z Lubelszczyzny. Rok temu było to już blisko 300 osób. Z roku na rok impreza jest coraz większa – powiedział Karol Wołek.

Kapitan Wincenty Sowa był dowódcą walczącego z niemieckim okupantem oddziału NSZ w powiecie janowskim. Po wkroczeniu wojsk sowieckich zadecydował o jego rozwiązaniu i zamieszkał w Lublinie. Zdradzony przez konfidenta został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa i poddany brutalnemu śledztwu, podczas którego wykazał się heroiczną postawą. Skazano go na karę śmierci. Wyrok został wykonany 20 listopada 1944 r. Miejsce pochówku kpt Wincentego Sowy do dziś pozostaje nieznane.

RIRM

drukuj