fot. PAP/Mateusz Marek

A. Duda proponuje zmiany w przepisach tarczy antykryzysowej

Prezydent Andrzej Duda chce zwolnienia wszystkich przedsiębiorców ze składek ZUS przez trzy miesiące. Proponuje też, aby przepisy tarczy antykryzysowej objęły przedsiębiorców, którzy rozpoczęli swoją działalność tuż przed kryzysem.

Prezydent oficjalnie odwołał dziś Jarosława Gowina z urzędów wiceprezesa Rady Ministrów oraz ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Lider Porozumienia złożył dymisję, sprzeciwiając się organizacji wyborów 10 maja. Na nowego wicepremiera prezydent powołał minister rozwoju Jadwigę Emilewicz.

– Mam nadzieję, że ta zmiana zachodzi w sposób płynny i w żaden sposób nie przeszkodzi to w walce z koronawirusem, a także w realizacji normalnych zadań rządu – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Prezydent, po konsultacjach z premierem Mateuszem Morawieckim oraz wicepremier Jadwigą Emilewicz, zgłosił nowe propozycje wsparcia dla firm.

– Po pierwsze, żeby wszyscy przedsiębiorcy zostali zwolnieni z obowiązku płacenia składek na ZUS dla swoich pracowników przez okres trzech miesięcy – wskazał prezydent Andrzej Duda.

Druga propozycja to objęcie przepisami tarczy antykryzysowej firm, które rozpoczęły swoją działalność przez 1 marca. O całkowite zwolnienie ze składek ZUS od początku kryzysu zabiegał rzecznik małych i średnich przedsiębiorców Adam Abramowicz.

– Będziemy wspierać pana prezydenta. Gdyby wprowadzić to razem z tarczą finansową, dałoby to duży zastrzyk optymizmu dla przedsiębiorców – podkreślił Adam Abramowicz.

Wakacje od składek przewiduje już ustawa nowelizująca tarczę antykryzysową, która została przyjęta przez Sejm w nocy ze środy na czwartek. Mogą z nich skorzystać firmy zatrudniające do 49 pracowników. Teraz te przepisy powinien jak najszybciej uchwalić Senat, o co do marszałka Tomasza Grodzkiego apelują prezydent oraz premier.

– Trzeba się zająć nim bardzo szybko, żeby stał się on rzeczywistością. Tam jest również wiele dodatkowych zwolnień z płatności na ubezpieczenia społeczne, czyli tradycyjny ZUS – wskazał premier Mateusz Morawiecki.

Marszałek Senatu zwołał posiedzenie na 15 i 16 kwietnia. Senatorowie będą mogli pracować na nim zdalnie.

TV Trwam News

drukuj