fot. pixabay.com

Polscy naukowcy jako pierwsi na świecie przeprowadzą badania kliniczne nad amantadyną

Ruszają badania kliniczne nad  skutecznością amantadyny w leczeniu COVID-19. Polscy naukowcy jako pierwsi na świecie sprawdzą działanie tego leku w początkowej fazie zakażenia koronawirusem.

Amantadyna to lek znany od dziesięcioleci.

– Jest to lek, który działa bezpośrednio na wirusa, przede wszystkim eliminując go jako czynnik zakaźny i chorobotwórczy. Ma wiele różnych działań, więc w pierwszym etapie jej główne działanie jest przeciwwirusowe – mówi dr Włodzimierz Bodnar, pulmonolog.

Lekarz podkreśla, że właśnie amantadyną skutecznie leczy swoich pacjentów chorych na COVID-19.

Już wkrótce poznamy naukowe dowody na skuteczność tego leku w leczeniu koronawirusa. Inicjatorem projektu jest prof. Konrad Rejdak z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. [czytaj więcej] 

– W tym projekcie chcemy zastosować lek w bardzo wczesnej fazie infekcji,  w przeciągu 48 godzin od rozpoznania choroby. Uważamy, że działanie leku może być najbardziej optymalne właśnie w tym okresie, aby zahamować rozwój choroby i nie dopuścić do kolejnych faz, bardzo ciężkich, które wymagają kompleksowego leczenia – wyjaśnia prof. Konrad Rejdak, kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Profesor Konrad Rejdak przestrzega jednak przed nazywaniem amantadyny „cudownym lekiem” niszczącym wirusa. W rozmowie z „Naszym Dziennikiem” dr Radosław Sierpiński, p.o prezesa Agencji Badań Medycznych, podkreśla, że oczekiwania społeczne dotyczące badań klinicznych są bardzo duże.

„Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu harmonogramu badania, jest szansa, że pierwsze wyniki naukowych analiz poznamy już za kilka tygodni. Już wtedy być może okaże się, czy amantadyna jest skuteczna czy jednak nasze nadzieje związane z tym lekiem były płonne” – ocenia p.o. prezesa Agencji Badań Medycznych.

Zastrzeżenia co do amantadyny ma z kolei główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban.

– Jest to lek, który ma dużo objawów ubocznych. Bez przeprowadzenia  bardzo dokładnych badań mówiących o tym, że ten lek w ogóle działa nie jest możliwe dopuszczenie go do obrotu i do zastosowania na ludziach – tłumaczy prof. Andrzej Horban.

Podpisanie umowy na badania kliniczne w tej sprawie zaplanowano na poniedziałek. Tymczasem w Polsce odnotowano kolejne przypadki zakażenia koronawirusem. Dzisiejszy bilans to 10 tys. 548 osób. Minionej doby  z powodu COVID-19 zmarło 438 osób.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl