fot. facebook.com/slawekplattanyc

Polonijny kandydat poniósł porażkę w prawyborach na senatora stanu Nowy Jork

W zdominowanym przez Demokratów stanie Nowy Jork odbyły się w czwartek prawybory kandydatów m.in. na stanowisko gubernatora i prokuratora generalnego. Ubiegający się o fotel senatora stanowego polonijny kandydat Republikanin Sławomir Platta poniósł porażkę.

Platta przegrał z biznesmanem Thomasem Sullivanem.

W wywołującej najwięcej emocji potyczce demokratyczny gubernator Andrew Cuomo wygrał z Cynthią Nixon, aktywistką i aktorką, znaną m.in. z serialu „Sex w wielkim mieście”. Po podliczeniu ok. 84 proc. głosów urzędujący gubernator uzyskał 65,8 proc. poparcia, a jego rywalka 33,8 proc.

W demokratycznych prawyborach o fotel prokuratora generalnego ubiegało się czterech kandydatów; zwyciężyła Letitia A. James, uzyskując 50,9 proc. głosów.

W zdominowanym przez Demokratów stanie Nowy Jork republikański elektorat brał znikomy udział w prawyborach. Partia wyznaczyła już wcześniej kandydatów m.in. na gubernatora Marca Molinaro, a na prokuratora generalnego Keitha Wofforda. Zmierzą się oni 6 listopada z demokratycznymi rywalami.

Prawybory republikańskie miały miejsce w dwóch okręgach dzielnicy Queens. Platta kandydował w okręgu 15, który obejmował część Queensu; ok. 10 proc. stanowią tam amerykańscy Polacy.

Po przeliczeniu ponad 90 proc. głosów okazało się, że Platta otrzymał nieco ponad 31 proc., a Sullivan blisko 68 proc.

Petycję popierającą kandydaturę Platty na urząd senatora stanowego podpisało blisko 3 tys. osób.

„Było to wspaniałe doświadczenie, które w Nowym Jorku można nabyć tylko w praktyce politycznej. Mieliśmy kampanię prowadzoną w oparciu o rzetelne informacje i konkretne sprawy. Dzięki niej stworzyliśmy niesamowity zespół zaangażowanych ludzi z różnych grup etnicznych” – powiedział PAP Platta.

„Moim atutem jest młody wiek. Jest to dla mnie dopiero początek przygody politycznej. Będę nadal wspierał społeczność lokalną” – dodał.

Wieloletni mieszkaniec Ridgewood biznesman Michael Smith zapewniał, że jest pod wrażeniem jak Republikanin prowadził kampanię wyborczą, aby wzmocnić polską społeczność.

„Pokazał swe zdolności przywódcze wykraczające poza jego polityczną bazę. Liczba głosów, jaką zdobył, normalnie wystarcza, by wygrać prawybory. Przejął się kwestią schronisk dla bezdomnych w naszej społeczności. Wielu z nas patrzy na niego jak na następną gwiazdę w polityce” – dodał Michael Smith.

Sławomir Platta jest prawnikiem i właścicielem kancelarii na Manhattanie, a także działaczem społecznym i filantropem. Przewodzi części Polonii niezadowolonej z decyzji władz Jersey City w stanie New Jersey o planach przeniesienia Pomnika Katyńskiego z dotychczasowej lokalizacji przy Exchange Place nad rzeką Hudson w odległe o 60 m miejsce przy York Street.

PAP/RIRM

drukuj