fot. PAP/Marcin Bielecki

Policja o sytuacji na drogach: od piątku zginęło 20 osób, wśród ofiar piesi, którzy poruszali się bez odblasków

Od piątku do poniedziałku na drogach w całym kraju doszło do 269 wypadków, zginęło 20 osób a 311 zostało rannych – przekazał nadkom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego KGP. Dodał, że 8 ofiar śmiertelnych to piesi, wielu z nich nie miało na sobie odblasków.

Na drogach w całym kraju trwa policyjna akcja w związku z wyjazdami na cmentarze. Nadkom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji informował, że w tym roku główne działania policji w związku z wyjazdami na cmentarze zaplanowano w dniach 31 października – 2 listopada, ale więcej policyjnych patroli na polskie drogi wyjechało już w piątek.

Z policyjnych statystyk wynika, że od piątku do poniedziałku włącznie doszło do 269 wypadków, w których zginęło 20 osób, a 311 zostało rannych. Policjanci zatrzymali też 1045 nietrzeźwych kierujących. Dla porównania w takim samym okresie ubiegłego roku doszło do 264 wypadków, w których zginęło 29 osób, a 314 zostało rannych.

Wśród ofiar największą liczbę stanowili piesi (8), a także: rowerzyści (3), motocykliści i motorowerzyści (3), oraz kierujący pojazdami (6). Do jednego z poważniejszych wypadków doszło w piątek w miejscowości Jasień (woj. kujawsko-pomorskie), gdzie kierujący fordem transitem na zakręcie drogi w terenie niezabudowanym potrącił 66-latka, który znajdował się na środku pasa ruchu bez żadnych elementów odblaskowych. Mężczyzna zmarł.

Tego samego dnia w Racewie (woj. podlaskie) 33-latek kierując osobowym volkswagenem śmiertelnie potrącił 48-letnią rowerzystkę. Z kolei w Pszowie (woj. śląskie) 48-latek kierując osobowym fordem śmiertelnie potrącił 76-letnią kobietę, która przechodziła przez pasy.

Do podobnego wypadku doszło w sobotę w Kędzierzynie-Koźlu (woj. opolskie), gdzie kierująca audi 32-latka nie ustąpiła pierwszeństwa pieszemu na oznakowanym przejściu dla pieszych. 56-latek, którego potrąciła zginał na miejscu.

W niedzielę wieczorem w Siedlątkowie (woj. łódzkie) kierujący autobusem 53-latek, jadąc poza terenem zabudowanym podczas wyprzedzania na prostym odcinku drogi potrącił 38-latkę idąca po lewej stronie drogi w tym samym kierunku. Piesza nie miała na sobie elementów odblaskowych, zginęła na miejscu.

W poniedziałek w Ninkowie (woj. mazowieckie) 72-latek kierując toyotą ciągnął na lince holowniczej elektryczny wózek inwalidzki, na którym siedział 92 latek. Na zakręcie drogi mężczyzna siedzący na wózku spadł uderzając głową o jezdnie. Zginął na miejscu. Również w poniedziałek w Boronowie (woj. śląskie) 36 latek kierując osobową skodą na prostym nieoświetlonym odcinku drogi śmiertelnie potrącił jadącego w tym samym kierunku 57-letniego rowerzystę.

Jak powiedział nadkom. Robert Opas ze wstępnych informacji wynika, że w przypadku śmiertelnych wypadków z udziałem pieszych w wielu przypadkach winę ponoszą kierujący pojazdami, jednak zdarzały się przypadki, że piesi przechodzili przez drogę w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Dodał, że w wielu przypadkach piesi nie mieli na sobie odblasków.

„To nadal jest problem, szczególnie w mniejszych miejscowościach” –  powiedział nadkom. Robert Opas

Dodał, że dotyczy to głównie osób starszych. Po raz kolejny zaapelował o noszenie elementów odblaskowych.

„To nie musi być kamizelka odblaskowa, czasami wystarczy dać babci i dziadkowi niewielką zawijkę na rękę. To naprawdę podnosi widoczność w całkowitej ciemności” – powiedział.

Dodał, że dzięki odblaskom widoczność – przy prawidłowo ustawionych światłach mijania – zwiększa się trzykrotnie.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl