fot. Sztab Generalny Wojska Polskiego

Polak z szansą na wysokie stanowisko w NATO

Generał Rajmund Andrzejczak jest polskim kandydatem na szefa Komitetu Wojskowego NATO. Wybór zostanie dokonany 19 września w Rzymie.

Przewodniczący Komitetu Wojskowego NATO jest wybierany przez szefów obrony państw członkowskich Sojuszu na trzyletnią kadencję. Generał Rajmund Andrzejczak pełni najwyższe stanowisko w polskim wojsku. Jest szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Kandydaturę generała zarekomendował polski rząd.

– Byłoby to najwyższe polskie stanowisko w strukturach NATO właściwie od początku, kiedy jesteśmy w tym sojuszu. Myślę, że Polska poprzez swoje misje, to w jakim sposób angażuje się we wspólne bezpieczeństwo, zasłużyła na to, żeby jej przedstawiciel objął tak ważne stanowisko. Dlaczego on? Jest człowiek z ogromnym doświadczeniem, inteligentny, wykształcony, a przede wszystkim ma doświadczenie bojowe. W Polsce kierując Sztabem Generalnym, zbudował sobie świetne relacje międzynarodowe – mówił gen. Roman Polko, były dowódca GROM, w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja.

Generał Rajmund Andrzejczak będzie rywalizował o stanowisko z szefem obrony Królestwa Niderlandów admirałem Robertem Peterem Bauerem. Wybór zostanie dokonany 19 września w Rzymie.

TV Trwam News

drukuj