fot. PAP/Tomasz Wojtasik

Polacy wynaleźli lek na pszczelą zarazę

Politechnika Białostocka chce opatentować kompozycję ekstraktów ze złotoporka niemiłego – grzyba z Puszczy Białowieskiej. Preparat będzie podstawą do opracowania leku na chorobę pszczół.

Zgnilec amerykański pszczół to wyjątkowo zaraźliwa choroba – zaznaczył dyrektor Instytutu Nauk Leśnych Politechniki Białostockiej prof. Sławomir Bakier.

– Okazuje się, że wystarczy sześć przetrwalników, żeby zakazić larwę. Chorują przede wszystkim formy niewykształconych pszczół, a więc czerw pszczeli w postaci larw, w postaci poczwarek. Jak sama nazwa mówi, objawia się to zamieraniem i gniciem larw – mówił naukowiec.

Politechnika Białostocka pracuje nad lekiem na tę chorobę. Chce opatentować kompozycję ekstraktów grzyba z Puszczy Białowieskiej – złotoporka niemiłego.

– Weryfikuję to bezpośrednio na pszczołach, które mam u siebie w pasiece i z wyników tych doświadczeń wiem, że to działa. Dla pszczół jest to nietoksyczne – podkreślał prof. Sławomir Bakier.

Dotychczas stosowane antybiotyki są nadużywane. To przynosi negatywne konsekwencje zarówno dla pszczół, jak i dla człowieka.

– Miejmy nadzieję, że te leki roślinne i grzybowe można będzie stosować bez uszczerbku dla zdrowia i człowieka, i pszczół – powiedział dyrektor Instytutu Nauk Leśnych Politechniki Białostockiej.

Politechnika Białostocka złożyła wniosek o patent w maju tego roku. Jego uzyskanie może potrwać nawet trzy lata.

TV Trwam News

drukuj