Polacy sprzątają groby bohaterów narodowych

Ochotnicy z wielu polskich miast, m.in. Warszawy, Kielc, Gdańska i Łodzi włączają się w akcję porządkowania kwater żołnierzy Armii Krajowej i działaczy podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego przed nadchodzącym dniem Wszystkich Świętych.

Radna Prawa i Sprawiedliwości w Gdańsku Anna Kołakowska, która aktywnie włączyła się w akcję sprzątania mogił podkreśla, że porządkowanie grobów to oddanie szacunku bohaterom i obowiązek młodszych pokoleń.

To jest spotkanie dwupokoleniowe, bo jest młodzież i są ludzie w średnim wieku. Wszyscy przyszli na zwyczajne hasło, że trzeba posprzątać i oni przyszli. To jest bardzo ważne, bo wydaje się, że to jest wychowawcze dla młodych ludzi, ale tak nie jest. Dla nas to też jest ważne. Mamy takie poczucie, że jednak jakiś obowiązek wypełniamy, że nie możemy inaczej wobec kombatantów swojego obowiązku wypełnić, to chociaż poprzez pamięć. Nawet to sprzątanie to jest wyraz pamięci dla nas i dla tych, którzy usłyszą o tym, co tu robimy i pójdą za naszym przykładem w wielu miastach Polski – zaznacza Anna Kołakowska.

Od wielu lat zwłaszcza w dniach poprzedzających Święto Zmarłych, w polskich miastach organizowane są lokalne akcje porządkowania kwater polskich bohaterów.

Angażują się w nie osoby zrzeszone w organizacjach patriotycznych i grupach rekonstrukcyjnych, ale także zwykli ludzie, którzy chcą oddać hołd bohaterom.

 

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl