Polacy rodakom

Już po raz 14. zorganizowano Akcję Polacy – Rodakom. Dzięki niej Polacy zza wschodniej granicy otrzymają świąteczne paczki z Polski. W podarunkach znajduje się żywność, słodycze i zabawki dla najmłodszych, a także wigilijny opłatek i świąteczne życzenia. Paczki trafią także do rodzin z terenów Ukrainy, która jest dotknięta głębokim konfliktem.

Paczki pojadą do tych samych osób, które otrzymały je przed rokiem, ale także do nowych rodzin – zapowiedział senator Stanisław Gogacz, organizator akcji.

– Część paczek pojedzie na Białoruś (ok. 300, czyli podobna ilość jak rok temu), do Brześcia, po po Nowym Roku do Mińska. Natomiast dzisiaj paczki jadą do Lwowa, jutro, pojutrze do Łucka. Już ponad 200 paczek pojechało do Winnicy – powiedział senator Stanisław Gogacz.

W paczkach jest przede wszystkim żywność, słodycze dla dzieci, jak również opłatek oraz list do naszych Rodaków.

 – Pomoc w okresie świątecznym jest potrzebna. To sygnał materialny, duchowy i moralny o tym, że Polacy pamiętają, że są w stanie przygotować, że umieją, że w różny sposób myślą, w dobry sposób myślą przy wielu różnych okazjach o Polakach na Ukrainie – powiedział Jarosław Drozd, konsul generalny RP we Lwowie.

Paczki dla Polaków mieszkających za naszą wschodnią granicą są radością ale i ogromnym wsparciem.

– Kiedyś jedna starsza babcia (już świętej pamięci) patrząc na paczkę powiedziała: „to oni jeszcze o nas pamiętają”. Jak się daje paczkę rodzinie potrzebującej to dzieci przyjmują ją jak coś drogiego z kraju, o czym marzą, rozmawiają – powiedział ks. Michał Bajcar, proboszcz w Gródku Jagiellońskim w Komarnie.

W pomoc zaangażowała się także młodzież.

– Jak co rok jeździmy ze świetlicą pomagać panu senatorowi pakować paczki dla potrzebujących. Już 13 raz przyjechałem tutaj, żeby pomagać senatorowi pakować paczki – powiedział Marcin Wójcik ze środowiskowej świetlicy OHP Lublin – Bronowice

 

TV Trwam News

 

drukuj