Polacy na diecezjalnych dniach w Panamie

W Panamie trwają dni diecezjalne przed Światowymi Dniami Młodzieży. Część Polaków znajduje się obecnie w małej miejscowości Anton. Wraz z nimi mieszkają tam młodzi z Brazylii oraz Gwatemali.

W Panamie czas radości i zabawy.

– Wszyscy są szczęśliwi, że mogą przebywać w Panamie. To jest niepowtarzalna okazja, aby tutaj być. Takie zdarzenie ma miejsce raz na kilka lat – wskazała Ada, uczestnik Rejsu Niepodległości.

Dokładnie raz na dwa, trzy lata – co tyle odbywają się Światowe Dni Młodzieży. Obecnie trwają dni diecezjalne, które przygotują uczestników do spotkania z Ojcem Świętym Franciszkiem.

– Rozpoczynając Eucharystią dni diecezjalne Światowych Dni Młodzieży ważne jest, abyśmy otwarli się na Słowo Boże, na to, co Duch Święty chce nam powiedzieć – wskazał Teovaldo Quiros proboszcz parafii w Anton.

W ciągu kilku najbliższych dni młodzież przebywająca w Panamie będzie dyskutować na temat swojej wiary, swojego powołania oraz wyzwań, które stoją przed młodymi katolikami.

– Atmosfera jest niesamowita, wszyscy są bardzo szczęśliwi, celebrują Boga, wszyscy tańczą, śpiewają, wymieniamy się swoimi spostrzeżeniami, dogadujemy się z ludźmi z innych krajów, z całego świata – powiedział Wojtek, uczestnik Rejsu Niepodległości.

Bo w Anton, oprócz Polaków – załogi Daru Młodzieży – znajduje się także młodzież z Gwatemali oraz Brazylii.

– Czujemy wielką radość. Nasze serca czują się spełnione. Czujemy wielką radość oraz bliską obecność pielgrzymów – mówili młodzi z tych krajów.

Dlatego to dobra okazja nie tylko do wspólnej modlitwy i dyskusji, ale także do tego, by lepiej poznać kulturę i obyczaje innych narodowości.

– Bardzo się cieszymy, że możemy tutaj być, obserwować polskie występy i lepiej zrozumieć wasz kraj – zaznaczyła Miranda z Gwatemali.

Żeglarze z Daru Młodzieży przedstawili program taneczno-muzyczny przygotowany przez tancerzy lednickich. Wszystko na chwałę Bożą.

– Mamy nadzieję, że Światowe Dni Młodzieży przyniosą nam odnowienie naszej wiary oraz wzrost powołań do życia kapłańskiego i zakonnego – podkreślił proboszcz parafii w Anton.

Do tego też nawiązuje tegoroczne hasło Światowych Dni Młodzieży i fragment zwiastowania z Pisma Świętego: „Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa twego”.

TV Trwam News/RIRM

drukuj