PAP/EPA

Podsumowanie wizyty premiera Mateusza Morawieckiego w Niemczech

Trzeba walczyć z zakłamywaniem historii II wojny światowej – mówił premier Mateusz Morawiecki w trakcie dwudniowej wizyty w Berlinie. Premier uczestniczył w obchodach 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

Do Berlina premiera Mateusza Morawieckiego zaprosiła kanclerz Niemiec Angela Merkel. W poniedziałek wieczorem polski premier wraz z małżonką uczestniczył w koncercie w berlińskiej operze.

Podczas wystąpienia premier Mateusz Morawiecki mówił o ciągłej potrzebie walki z zakłamywaniem historii.

– Jeśli nie staniemy twardo po stronie prawdy, sprawimy, że śmierć dotknie także pamięci o ofiarach tej zbrodni, sprawimy, że będą umierać bez końcamówił Mateusz Morawiecki.

60 milionom ofiar II wojny światowej i 6 milionom ofiar Holokaustu należy się szacunek. Jak przypomniał premier RP, więźniowie ginęli nie tylko w niemieckich obozach koncentracyjnych, ale także w rosyjskich gułagach.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel wskazała na winę Niemiec.

– Niewyobrażalną liczbę historii życia ucięła śmierć, systematyczne morderstwo. Upamiętniamy polskie ofiary niemieckiej okupacji – powiedziała Angela Merkel.

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził m.in. berliński oddział Instytutu Pileckiego, którego celem jest przybliżenie sylwetki rotmistrza Witolda Pileckiego oraz jego działalności w obozie Auschwitz.

We wtorek szef polskiego rządu odwiedził obóz koncentracyjny Sachsenhausen niedaleko Berlina. Premier złożył wieńce pod tablicą upamiętniającą obywateli polskich, którzy zginęli w obozie. Niemcy więzili tu m.in. polskich księży i profesorów z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W asyście wojskowej premier złożył kwiaty przed pomnikiem upamiętniającym ofiary obozu Sachsenhausen. Wpisał się do księgi pamiątkowej w muzeum.

Spotkanie polskiego premiera i kanclerz Niemiec było okazją do omówienia sytuacji Unii Europejskiej w czasie nadchodzącego brexitu.

Negocjacje w sprawie przyszłego budżetu UE nie będą łatwe. Polska kładzie szczególny nacisk na politykę rolną i politykę spójności – mówił szef polskiego rządu.

– Plan minimum to zapewnić dobre finansowanie dla rozwoju infrastruktury oraz wyrównanie dopłat dla rolników. Na to są różne sposoby, podałem dziś sposób, który wiąże się z polityką klimatyczną i to spotkało się z zainteresowaniem – stwierdził premier Mateusz Morawiecki.

Polska chce wyrównania konkurencyjności naszych firm na rynku europejskim. Trzeba przeciwdziałać protekcjonizmowi światowych gospodarek.

– Nałożyć albo odpowiednie opłaty na import z Rosji, Chin, Indii lub wprowadzić mechanizmy wyrównujące koszty produkcji – podsumował premier.

Premier Mateusz Morawiecki wskazał na duże znaczenie Polski w rozwoju elektromobilności oraz nowych technologii, które przyczyniają się do zmniejszania emisji dwutlenku węgla.

TV Trwam News

drukuj