Podpisano umowę o współpracy portów Szczecin-Świnoujście i Kłajpeda


Porty Szczecin-Świnoujście i Kłajpeda będą współpracowały. W podpisanej w piątek w Wilnie umowie w tej sprawie jest mowa m.in. o uruchomieniu połączenia promowego Świnoujście – Kłajpeda.

Dokument w obecności premiera Polski Mateusza Morawieckiego oraz premiera Litwy Sauliusa Skvernelisa podpisali prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście Dariusz Słaboszewski oraz dyrektor generalny portu w Kłajpedzie Arvydas Vaitkus.

Porozumienie zakłada m.in. zacieśnianie współpracy w zakresie rozwoju transportu morskiego. Chodzi o wspólne działania promocyjne, gospodarcze i handlowe ukierunkowane na zwiększenie wymiany handlowej portów. Umowa mówi także o wizytach studyjnych w portach oraz wymianie informacji i doświadczeń handlowych.

Dokument został podpisany podczas odbywającego się w Wilnie spotkania szefów rządów Polski, Estonii, Litwy i Łotwy, poświęconego m.in. kwestiom współpracy na forum Unii Europejskiej i NATO oraz omówieniu rozwoju regionalnej infrastruktury energetycznej i transportowej. Przedstawiciele szczecińskiego portu weszli w skład oficjalnej delegacji rządowej.

Zarząd szczecińskiego portu podkreśla rolę planowanego połączenia promowego ze Świnoujścia do Kłajpedy. Analizy dowodzą, że przeniesienie ruchu tranzytowego samochodów ciężarowych z dróg na promy mogłoby obniżyć koszty frachtu o blisko połowę.

„Połączenie z Kłajpedą byłoby pierwszym promowym połączeniem ze Świnoujścia na kierunku innym, niż Skandynawia” – powiedziała PAP w piątek Monika Woźniak-Lewandowska z Zarządu Morskich Portów w Szczecinie i Świnoujściu.

Terminal promowy w Świnoujściu jest największym w Polsce i jednym z najnowocześniejszych na Bałtyku. Pełni wiodącą rolę w obsłudze morskich połączeń promowych z Polski do Skandynawii. Pięć stanowisk obsługuje promy pasażersko-samochodowe i samochodowo-kolejowe. Aktualnie terminal oferuje każdego dnia sześć odejść promów do Ystad i pięć do Trelleborga.

Jak informuje Zarząd, port w Kłajpedzie tak, jak porty w Szczecinie i Świnoujściu jest portem uniwersalnym. Roczna wielkość obsługiwanej masy towarowej przekracza w Kłajpedzie 40 mln ton towarów, w tym 12 mln ton ładunków płynnych, 18 mln ton suchych ładunków masowych oraz 13 mln ton drobnicy. Roczne obroty kontenerowe kształtują się na poziomie 450-470 tys. TEU.

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA jest spółką akcyjną z większościowym udziałem Skarbu Państwa. Zarządza dwoma portami – w Szczecinie i Świnoujściu.

W porcie w Świnoujściu znajduje się przede wszystkim terminal dla suchych ładunków masowych oraz terminal promowy. Port w Szczecinie obsługuje zarówno ładunki drobnicowe – w tym kontenery, wyroby hutnicze i ładunki wielkogabarytowe, jak również ładunki masowe – suche i płynne. Oba porty oferują także usługi przeładunkowo-składowe towarów rolno-spożywczych.

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl