Kraje bałtyckie przeciwne karaniu Polski przez KE

 

Litwa, Łotwa i Estonia są przeciwne karaniu Polski za reformę wymiaru sprawiedliwości. Państwa Bałtyckie opowiadają się za dialogiem z Komisją Europejską. W Warszawie widzą silnego sojusznika w projektach energetycznych i gazowych.

 

W tej sprawie Kraje Bałtyckie myślą podobnie, są przeciwne nałożeniu jakichkolwiek kar na Polskę.

 

– Jeśli doszłoby do tego, że jakieś środki ograniczające zostałyby nałożone na Polskę, to Litwa wesprze Polskę. Poprosiłem premierów Estonii i Łotwy o docenienie partnerstwa z Polską i wsparcie Polski w tej sprawie – powiedział premier Litwy Saulius Skvernelis.

 

– Bylibyśmy przeciwni jakimkolwiek karom nakładanym na Polskę. Pod tym względem wszystkie trzy kraje bałtyckie myślą podobnie – zaznaczył premier Łotwy Maris Kuczinskis.

 

– Należy utrzymać dialog i współpracę. Wszelkie próby odebrania Polsce prawa głosu – choć nie sądzę, by do nich doszło – byłyby pójściem za daleko – podkreślił premier Estonii Jüri Ratas.

 

Polska, choć kontynuuje dialog z Komisją Europejską, konsekwentnie broni swoich racji.

 

– Zaprezentowaliśmy naszą „białą księgę”, która zawiera bardzo szczegółowe wyjaśnienia konieczności reform wymiaru sprawiedliwości, ale też sądzę, że w najbliższych miesiącach, kwartałach będzie możliwe przekonanie naszych partnerów, że reforma jest możliwa – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki.

 

Bo – jak mówił premier Morawiecki – potrzeba głębokiej reformy wymiaru sprawiedliwości nie jest obca państwom bałtyckim, które same musiały stawić czoła komunizmowi. Litwa, Łotwa i Estonia dziś patrzą w kierunku Warszawy. Celem jest pogłębienie współpracy w zakresie transportu gazu i ropy naftowej. Polska uniezależnia się od Gazpromu – przypomniał polski premier.

 

– Nie tylko zbudowaliśmy nasz terminal LNG w Świnoujściu na 5,5 mld metrów sześciennych gazu. Zamierzamy poszerzyć jego moce przeładunkowe, ale również jesteśmy w procesie negocjacji i dyskusji z Danią i Norwegią gazociągu Baltic Pipe – zaznaczył szef polskiego rządu.

 

To szansa także dla krajów bałtyckich, które dążą do synchronizacji systemów elektroenergetycznych i zwiększenia wymiany gazowej z Polską. Państwa wyraziły swój sprzeciw wobec budowy gazociągu Nord Stream II.

 

Tv Trwam News/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl