fot. PAP/Marcin Bielecki

Podpisano umowę na dofinansowanie Terminala LNG w Świnoujściu

W Świnoujściu podpisano umowę na dofinansowanie z Unii Europejskiej rozbudowy tamtejszego Terminala LNG. W uroczystości wzięli udział między innymi prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki oraz ministrowie: energii oraz inwestycji i rozwoju. 

Prezydent podkreślił, że polska będzie wkrótce całkowicie suwerenna w zakresie dostaw gazu. Andrzej Duda dodał, że będziemy mogli nieść także bezpieczeństwo w tym zakresie naszym sąsiadom.

– Ta inwestycja, na której realizację udało nam się pozyskać grant europejski, z którego zostanie sfinansowane ponad 60 proc. tej wielkiej inwestycji, której całkowity koszt jest szacowany na blisko 1 mld złotych, wpisuje się również w bezpieczeństwo europejskie, jeśli chodzi o dostawy gazu. To między innymi dlatego UE nam to dofinansowanie przyznała, ponieważ jest to element budowy bezpieczeństwa energetycznego dla całej Europy – zaznaczył Andrzej Duda.

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że naszej polityce energetycznej przyświecają trzy podstawowe cele: bezpieczeństwo, suwerenność i efektywność, czyli jak najniższe koszty.

– Jak najniższe koszty mogą być wtedy, kiedy są alternatywne drogi dostaw gazu. Wiemy, że w momencie, kiedy możemy być szantażowani przez jednego dostawcę, to cena jest najwyższa. Tak było przez wiele lat. Dzisiaj ten gazoport – wraz z gazociągiem bałtyckim, który powstanie zgodnie z planem – tworzą nową architekturę bezpieczeństwa energetycznego w tej części Europy – powiedział szef rządu.  

Dziś terminal im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego w ciągu roku może dostarczyć do naszych domów 5 mld metrów sześciennych gazu. Po rozbudowie będzie to 7,5 mld metrów sześciennych.

Sprawność terminala sięga dziś 60 proc. To dwukrotnie wyższa wartość niż średnia tego rodzaju obiektów w Europie. Polski rząd podjął już także decyzję o utworzeniu pływającego terminala gazowego w Gdańsku.

RIRM/TV Trwam News

drukuj