Podpisano list intencyjny ws. powstania Muzeum Niosących Pomoc

W środę w Oświęcimiu wicepremier Piotr Gliński i starosta oświęcimski Zbigniew Starzec podpisali list intencyjny ws. współdziałania na rzecz powstania Muzeum Niosących Pomoc. Inicjatywa ma na celu „uzupełnienie martyrologicznej narracji” związanej z tym miejscem.

Jak napisano w komunikacie przesłanym w środę przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, nowa samorządowa instytucja będzie miała na celu „upamiętnienie heroizmu mieszkańców ziemi oświęcimskiej w czasie drugiej wojny światowej, niosących pomoc więźniom niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau.”

Inicjatywa, w sprawie której podpisano list, odpowiadać będzie za „uzupełnienie narracji martyrologicznej związanej z kompleksem obozu koncentracyjnego i obozu zagłady o szeroką panoramę, bez której nie można w pełni zrozumieć prawdziwego obrazu tych czasów” – czytamy w komunikacie.

W komunikacie poinformowano, że w Oświęcimiu – mimo grożących ciężkich represji mieliśmy do czynienia z solidarnością całej społeczności, a dzięki aktywności oddziału AK Sosienki, życzliwym domom – jak Orle Gniazdo Jana i Heleny Jedlińskich, Cygański Obóz Józefa Chmielniaka czy majątek Manowskich – stworzono unikalny, zorganizowany system pomocy dla uciekinierów, w który zaangażowało się ponad tysiąc osób.

„Ważna jest bowiem pamięć o tym, że bardzo wielu mieszkańców ziemi oświęcimskiej było ludźmi dobrej woli. Nie byli tylko świadkami ludobójstwa, ale samorzutnie lub w zorganizowanych formach, nieśli pomoc więźniom bez względu na konsekwencje z tym związane” – napisano w komunikacie.

W środę przypada 77. rocznica pierwszej deportacji Polaków do niemieckiego obozu Auschwitz. 14 czerwca 1940 r. z więzienia w Tarnowie Niemcy przywieźli 728 mężczyzn. Polacy stali się pierwszymi więźniami Auschwitz, gdyż to dla nich Niemcy utworzyli obóz.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał 2 lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała też sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. W 1947 r. powstało Muzeum, które obejmuje byłe obozy Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl