Podlaskie: W Zambrowie pochówek zidentyfikowanych szczątków kpt. Władysława Dąbrowskiego

W Zambrowie (Podlaskie) odbył się w piątek uroczysty pochówek szczątków kpt. Władysława Dąbrowskiego z 71. Pułku Piechoty, który we wrześniu 1939 roku poległ w walkach o to miasto. Kilka miesięcy temu szczątki ekshumowano z mogiły pod Zambrowem; badania DNA potwierdziły tożsamość.

Kpt. Władysław Dąbrowski był oficerem Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Narew”, dowodził 1. kompanią ciężkich karabinów maszynowych 71. Pułku Piechoty. Zmarł wskutek ran odniesionych w czasie walk o Zambrów, które miały miejsce 11 września 1939 roku.

Wraz z nich uroczyście pochowano w piątek również szczątki jeszcze jednego żołnierza, na razie o nieustalonej tożsamości, również odkryte w czasie ekshumacji z mogiły we wsi Dmochy-Wochy.

Szczątki obu żołnierzy ekshumowano na początku stycznia, w mogile znaleziono też m.in. guziki mundurowe z orłem w koronie. Prace przeprowadzono w Dmochach-Wochach k. Andrzejewa, gdzie w 1939 r. w jednej ze stodół działał niemiecki szpital polowy. Leczono tam przede wszystkim oficerów z bitwy pod Andrzejewem.

Mogiła, w której spoczywały szczątki polskich żołnierzy, była oznaczona, ale wcześniej nikt nie podjął się jej zbadania. Przy ekshumacji pracowali genetycy, archeolodzy, antropolodzy sądowi, medycy sądowi i historycy z Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów, a także pracownicy Regionalnej Izby Historycznej, Urzędu Miasta Zambrów i członkowie Stowarzyszenia Pasjonatów Historii Ziemi Podlaskiej „Grupa Wschód”.

Od początku były przypuszczenia, wynikające też z badań miejscowych pasjonatów historii, iż mogą to być szczątki m.in. kapitana Władysława Dąbrowskiego. Regionaliści powoływali się na przekazy mieszkańców wsi pamiętających, że tuż po wojnie na krzyżu ustawionym przy mogile wisiała tabliczka z nazwiskami Władysława Dąbrowskiego i Jana Chodyńskiego lub Kodyńskiego.

Tożsamość Władysława Dąbrowskiego potwierdziły po kilku tygodniach badania przeprowadzone przez specjalistów z Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów, działającej przy Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie. DNA porównano z materiałem genetycznym synów kpt. Dąbrowskiego.

W piątek szczątki odnalezione w Dmochach-Wochach zostały uroczyście pochowane w zbiorowej mogile żołnierzy poległych w walkach o Zambrów, znajdującej się na cmentarzu w tym mieście.

Bitwa o Zambrów z 11 września 1939 roku była próbą odbicia go z rąk niemieckiej 20. Dywizji Zmotoryzowanej. Główny ciężar walk spoczywał na 71. Pułku Piechoty, która wchodziła w skład 18. Dywizji Piechoty. Szacowano, że w bitwie zginęło ok. 400 żołnierzy Dywizji.

Kolejna bitwa, pod Andrzejewem, rozegrała się w nocy z 12 na 13 września. Próba przebicia się przez niemieckie okrążenie nie powiodła się, do niewoli dostało się ok. 5 tys. polskich żołnierzy. Część z nich zginęła w koszarach w Zambrowie, gdzie zostali zastrzeleni przez straż niemiecką.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl